Yaratma sürecinde çelişki ve sentez
In the creating process paradox and synthesis
  1. Tez No: 274360
  2. Yazar: ASLI IŞIKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ DOKAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dış dünya ile ilişkiye girdiğimizde, evreni tanımak ve algılamak isteriz. Zamanla etrafımızı kuşatan bilgiler sisteminin, bir ağ örgüsü içinde olduğunu yaşayarak öğrenir ve birbirinin içine geçen bu karmaşık yapıyı çözümlemeye çalışırız. İçinde yaşadığımız evren yapısının en küçük parçalarını çözümlemeye, anlamlandırmaya çalışırken, öğrendiğimiz, algıladığımız, dönüştürdüğümüz her bilgi aslında kendimizi tanıma uğraşımız demektir. Bu süreç içinde, bireyin yaratma edimi önemli bir yere sahiptir. Rolla May, ?Yaratma Cesareti? adlı kitabında bu durumu şöyle açıklar:?Dünya kişi ile her an karşılıklı ilişki içindedir. Dünyayla benlik arasında ve benlikle dünya arasında kesintisiz bir diyalektik süreç süregider; olmakta olan daima bir süreçtir, bir yapma'dır. Bir başka deyişle ?yaratıcılık, bilinci yoğunlaşmış insanın kendi dünyası ile karşılaşmasıdır.? (May, 2007:76)Bu noktadan baktığımda, kendimi tanıma sürecimde, varlığımı anlamlandırmak ve kendime ait bir cevap oluşturabilmek için seçtiğim yöntem ise sanattır. Çünkü sanat, kendi içinde sentezlenebilen, değersiz olanı değerli kılabilen ya da değerli olanı değersiz gösterebilen bir ifade biçimidir ve benim için kendimi ifade etmemin başka bir yoludur.Bu bağlamda, içinde yaşadığım yüzyılın yapısını incelediğimde, kitle iletişim araçlarının artmasıyla gün geçtikçe çoğalan imge ve bilgilerin giderek tutarsızlaşması, ?Yaratma Sürecinde Çelişki ve Sentez? adlı raporumun oluşmasına da sebep olmuştur. Bu nedenle raporumda güncel yaşantımda karşılaştığım çelişkileri ele aldım. Bu çelişkilerin varlığı, benim birbirinden uzak kavramları irdeleyip yeniden düzenlememe yardımcı olmuştur. Bunun sonucunda uygulamalarımda birbirini tutmayan öğeleri, parçaları ve kavramları birleştirerek, çelişki ve sentez arasında bağ kurmaya çalıştım.Raporumun birinci bölümünde, toplum yapısında gördüğüm çelişkileri ve tutarsızlıkları ele aldım. Bu bölümde yapıtlarında kavramların yerlerini değiştirerek, yeni sentezler elde eden sanatçılardan da örnekler verdim. Birinci bölümün alt başlıkları şöyledir.1.1 Dildeki Çelişkiler ve İletişim Birliğindeki Tutarsızlıklar1.2. Kitle İletişim Araçlarının Birey Üzerinde Yarattığı Tutarsızlıklar1.3 Çelişkilerin GörünmezliğiRaporumun ikinci bölümü geçmişten, günümüze kadar gelen sanat dallarının giderek tek bir yapıda birleşmesini içermektedir ve yapıtlarında birbirinden uzak kavramları sentezleyen sanatçılardan örnekler verilmektedir. Üçüncü bölümde ise kendi sanat pratiğimde birbiriyle çelişkili kavramları yeniden birleştirme yolculuğuma yer verdim.Anahtar SözcüklerÇelişki, Bileşim, İroni, Karşıtlık
Özet (Çeviri)
When we enter into relationship with the outside world, we want to recognize and perceive the universe. By the time we learn that the knowledge system around us, is in a network mesh so we try to analyse this complex make up. All the knowledges that we learn by analysing the smallest parts of the universe that we live in, and by trying to give meaning to it, is actually the struggle to recognize ourselves. In this process individual?s creating act has an important place. Rolla May explained this situation in ? The Courage To Create? book like this;?World is always in mutual relationship with the individual. Between the world and the individual, continious dialectical process goes on; which is occurring, is always a process, is a making. In other words ?creativity is the meeting of the individiual?s concentrated consciousness with his/her own word.? (May, 2007:76)From this point of view, in the process of the recognizing myself, to give a meaning of my existence and to create an answer for myself, the method that I choose is art. Because art is an expression method that can be synthesized in itself and that can show the valuable things worthless and that can show the worthless things valuable.In this context, when I investigate the structure of the century that I live in; by the increase of the mass circulation media, the images and the knowledges became inconsistent and these create an inspiration for me to prepare this report. For this reason in this report, I deal with the contradictions which I?m facing in my current life. The existence of these contradictions helped me to examine the apart concepts and rearrange them. As a result, in my applications by connecting the divergent items, parts and the concepts, I tried to establish a relationship between the paradox and the synthesis.For this reason in the first part, I handle the paradoxes and the inconsistency that I see in the community structure. In this part, I gave some examples of the artificers, that make new synthesis by changing the concepts.1.1Paradoxes In The Language and Inconsistencies In The Communication Union1.2.Inconsistencies of the Mass Media Affecting Individuals1.3.The Invisibility of The ParadoxesIn the second part of my report, there are some examples of the artificers, synthesizing the apart concepts and also mentioned about the art branches that combined in a single form, from the past to the present day. In the third part, I gave place to my journey to combine the paradoxical concepts with each other in my personal art practice.Key WordsParadox, Synthesis, İrony, Contrast