Türkiye'de sosyal belediyecilik üzerine bir karşılaştırma: Maltepe ve Kadıköy ilçe belediyeleri örnekleri
Comparision on soical municipality in Turkey : Maltepe and Kadıköy municipalities
- Tez No: 274393
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın konusunu Dünya'da ve Türkiye'de ?Sosyal Belediyecilik? kavramının gelişimi ile bunun örnek belediye uygulamaları oluşturmaktadır. Çalışma üç bölüme ayrılmıştır. İlk olarak, kavramın gelişim sürecinin daha etkili bir şekilde anlaşılabilmesi için, Batı'da belediyenin tarihi gelişiminden bahsedilmiştir. Ardından Batı'da belediyeciliğin gelişimi içinde ortaya çıkan ?Sosyal Belediyecilik? kavramının ortaya çıkışı anlatılmıştır. Buradan yola çıkarak Türkiye'de yerel yönetimlerin gelişimi anlatılmış ve sosyal belediyeciliğin Türkiye'deki yeri ve dönüşüm süreci belirlenmeye çalışılmıştır. Son olarak seçilmiş olan iki ilçe belediyesiyle günümüzde sosyal belediyecilik uygulamalarının, belediyelerde ne şekilde karşılık bulduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma da yöntem olarak, kütüphane çalışması benimsenmiş; döneme ait literatür taranmıştır. İlçe belediyeleri karşılaştırmasında ise; hem Maltepe Belediyesi'nin hem de Kadıköy Belediyesi'nin faaliyet raporları, stratejik planları, parti programları ve broşürleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study in the world and in Turkey,“Social Governance of a city”concept with the development of applications that constitute the sample of municipalities. The study is divided into three sections. First, the concept of the development of a more effective way to understand the historical development of the municipality mentioned in the West. Then, in the development of the West, the resulting municipality“Social Municipal”The emergence of the concept is explained. Based on this described the development of local governments in Turkey and the social transformation process is to determine the location and municipality in Turkey. Finally, the two county municipality elected municipal social practices today, found that municipalities have tried to respond in what way. Research in the method, the default library work; period of literature searched. District municipalities in comparison, both the municipality and the municipality, Maltepe annual reports, strategic plans, programs and brochures of the party were investigated.