Türkiye'de yönetim reformu çerçevesinde merkezden yönetim ve yerinden yönetim ilişkileri
Central management and administration reform in turkey within the framework of decentralization relations
- Tez No: 274394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ülkelerin yönetim anlayışındaki değişimler ve bu değişimlerin etkileri gün geçtikçe siyaset ve toplum bazında kendisini hissettirmektedir. 1800'li yıllarda Amerika Birleşik Devletlerinde gündeme gelen kamu yönetimi paradigması, günümüz koşullarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak bir değişim sürecine girmiştir. Bugün birçok ülke, vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılamak ve yönetim alanındaki krizleri aşabilmek adına geleneksel kamu yönetimi anlayışından vazgeçerek, yeni akımlara yönelmişlerdir. Yeni kamu yönetimi diye adlandıran bu yönetim tarzının uygulanışı ülkeden ülkeye farklılık göstermekle beraber tüm ülkelerde uygulanması gereken bazı temel özellikleri mevcuttur. Bu çalışmada geleneksel kamu yönetiminden sonra yeni kamu yönetimi anlayışına yol açan nedenler altında, Türkiye'de merkezi yönetim ve yerel yönetim arasındaki ilişkiler ve vesayet yetkisi yeni kanunlar ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Understanding of the management changes in the countries and the impacts of these changes based on politics and society are felt day by day. In the United States in 1800s, the public management paradigm coming into question according to today?s conditions and needs, has entered into a process of change. Today many countries abandoned the traditional public administration approach and have been directed to new movements in order to meet the needs of their citizens and to overcome the crisis in the management field. The implementation of these management styles vary from country to country; however so-called public management has some features which must be applied in all countries. In this study, after the traditional public administration , under the causes of the new public management , the relationship between the central government and the local government in Turkey and the guardianship authority are investigated in the laws of light.