İşletme bütçe sistemi ve bütçe uygulamalarına yönelik bir araştırma
Operating budgetary system and a study related to budget applications
- Tez No: 274395
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde yaşanan ekonomik, sosyal ve teknolojik ilerlemeler neticesinde gelişen piyasalar, beraberinde rekabet artışını da getirmiştir. Bu durum işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabet edebilmeleri için bütçe, planlama çalışmalarına daha fazla önem vermelerine neden olmuştur.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de imalat sanayinde faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde (KOBİ) bütçe uygulamalarının düzeyini belirlemek ve söz konusu işletmelerin bütçe uygulamalarına ilişkin sorunlarını saptamaktır. Bu amaçla ilgili işletmelere anket uygulanmıştır. Daha sonra her bir soruya ilişkin frekans dağılımları verilmiş ve veriler ki-kare analizi, spearman sıra korelasyon katsayısı gibi istatistik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Son olarak bulgular yorumlanarak sorunlar ortaya konmuş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic, social and technological advancements in the markets caused increase in the competition. As a result of this businesses have started to give more importance to the budgetary planning in order to continue their existence and compete with others.The purpose of this study is to determine the level of budget applications in small and medium size entities (SMEs) operating in manufacturing sector and to identify their problems with budget applications. For this purpose, a survey is conducted on the related parties. Thereafter, the frequency distribution related to each question is provided and the data is evaluated via statistical methods such as chi-square analysis, spearman?s rank correlation coefficient. Finally, the findings were interpreted, the problems were exposed and sugesstions were made.