Çalışanların yönetime katılması alanı olarak iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety as an area of co-determination
- Tez No: 274555
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezin konusu Çalışanların Yönetime Katılması Alanı Olarak İş Sağlığı ve Güvenliği'dir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, yönetime katılma ve iş sağlığı ve güvenliği konuları kavramsal olarak ele alınmış; tarafları, önemleri ve yararları konularına değinilmiştir.İkinci bölümde, yönetime katılım ile iş sağlığı ve güvenliği kavramları arasındaki ilişkiye vurgu yapılarak, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine katılımı, ülke örnekleri ve Türkiye örneği ışığında ulusal ve işyeri düzeyinde ele alınmıştır. Mevzuatla çerçevesi çizilmiş ulusal düzeydeki konsey tarzı oluşumlar ile işyeri düzeyindeki kurullar üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de ulusal ve işyeri düzeyinde, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerine katılımı, Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konseyi ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun Tasarı Taslağı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is Occupational Health and Safety As An Area of Co-Determination. Thesis consists of three sections.Definitions of Co-determination, occupational health and safety and also their sides, benefits and importances were evaluated in first section.In the second section, emphasizing the relation between co-determination and occupational health and safety, workers? participation to occupational health and safety activities were studied with Turkey?s and other countries models in national and workplace level. In the context of regulations, council type bodies at national level and committees at workplace level were mentioned in this section.In the final section, workers? participation to occupational health and safety activities in Turkey at national and workplace level was evaluated in the context of National Occupational Health and Safety Council, Occupational Health and Safety Committee and draft proposal of the occupational health and safety act.