Yaşlı hipertansiflerde kardiyovasküler risk,d vitamini ve parathormon düzeyleriyle arteryel sertlik arasındaki ilişki
Cardiovascular risc,vitamin d and parathormone levels and relationship between arterial stiffness in elderly hipertensives
  1. Tez No: 274568
  2. Yazar: SALİH IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAYAYLALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Arteryel sertlik; sigara içimi, hiperkolesterolemi, diabetes mellitus, hipertansiyon gibi bilinen aterosklerotik risk faktörlerinin artışı ve yaşlanmanın sonucu olarak meydana gelir. Bu çalışmada 65 yaş ve üstü hipertansif hastalarda kardiyovasküler risk, D vitamini ve parathormon düzeyleri ile arteryel sertlik arasındaki ilişki araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran esansiyel hipertansiyon tanısı olan 99 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak kronik bir hastalığı ve ilaç kullanımı olmayan 10 sağlıklı kişi alındı. 99 hastanın serum 25(OH)D ve parathormon düzeyleri belirlendi. Ana karotis arterin sistol ve diyastol sırasındaki çapları ultrasonografi eşliğinde ölçüldü. Çeşitli sertlik parametreleri belirlendi. Eş zamanlı sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri kaydedildi. Alınan kan örneklerinden 25(OH)D vitamini ve parathormon düzeyi ölçümleri yapıldı, kardiyovasküler risk dereceleri belirlendi. Kardiyovasküler risk derecesi, D vitamini ve parathormon düzeyleri ile arteryel sertlik indeksi düzeyleri karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmamızda 25(OH)D ve parathormon düzeyleri ile karotis sertlik indeksi düzeyleri (p=0,240 25(OH)D düzeyleri ve karotis sertlik indeksi arası p=0,240, parathormon düzeyleri ve karotis sertlik indeksi arası p=0,901) karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Kardiyovasküler risk grupları arasında yüksek derece ek riski bulunan grupta (p=0,037) karotis sertlik indeksi anlamlı derecede yüksek saptandı.Sonuç: Yaşlı hipertansiflerde 25(OH)D vitamini ve parathormon düzeyleri ile arteryel sertlik arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Bu bizim çalışmamızdaki hipertansif hastaların tansiyonlarının kontrol altında tutulması için ilaç tedavisi altında olmalarından dolayı olabilir. 65 yaş ve üstü hipertansif hastalarda D vitamini düzeyleri ile arteryel sertlik arasındaki ilişkiyi, D vitamini replasmanının gerekliliğini anlayabilmek için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. D vitamini eksikliğinin düzeltilmesinin arteryel sertliği önlemeye katılıp katılmadığını belirlemede daha fazla klinik ve deneysel çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and aims: Arterial stiffness occurs as a result of atherosclerotic risk factors growth like smoking, hypercholesterolemia, diabetes mellitus, hypertension and aging. In this study, we investigated to evaluate whether cardiovascular risk, serum 25(OH)D and parathormone levels are independently associated with arterial stiffness in hypertensive patients over 65 years of age.Materials and Methods: 99 patients aged 65 years and older who admitted to Cukurova University Medical Faculty Hospital with a diagnosis of essential hypertension were enrolled. 10 people without a chronic disease and drug use were considered as control group. In 99 patients, serum 25(OH)D and parathormone levels were determined. The change in common carotid diameter in systole relative to diastole was measured at baseline by ultrasonography. Several stiffness parameters were determined. Systolic and diastolic blood pressure values were recorded simultaneously. Degree of cardiovascular risk, 25(OH)D and parathormone levels were compared with carotid stiffness index (ß index).Results: In our study no statistically significant difference found between 25(OH)D, parathormone levels (p=0,240 between 25(OH)D levels and carotid siffness index, p=0,901 between parathormone levels and carotid stiffness index) with carotid stiffness index. Significant increase in mean carotid stiffness index was seen in high degree risk group (p=0,037) in cardiovascular risk groups.Conclusion: Serum 25(OH)D and parathormone levels, however was not associated with arterial stiffness index, possibly due to hypertensive patients were under hypertensive medication to control blood pressure in our study. For understanding the need for vitamin D replacement and the relationship between vitamin D levels and arterial stiffness in 65 years and older hypertensive patients more extensive studies are needed. Further clinical and experimental studies may be needed to determine whether correction of vitamin D deficiency could contribute to the prevention of arterial stiffness.