Pediatrik oküler travmalar: Epidemiyoloji, klinik sonuçlar ve prognostik faktörler
Pediatric ocular traumas: Epidemiology, clinical results and prognostic factors
- Tez No: 274570
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN GÜRELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıklar AD'ye Ocak 2000 ? Haziran 2010 arasında oküler travma nedeniyle başvuran, en az 6 aylık takibi olan 235 hastanın 235 gözü değerlendirilmiştir. Ortalama yaş 9, ortalama takip süresi 18.2 ay olarak saptanmıştır. Travmanın en sık erkeklerde (%74.9) geliştiği, en sık 6-11 yaş arası (%43.4) çocukları etkilediği ve en sık evde (%48.7) meydana geldiği görülmüştür. Kliniğe en sık AGY (%76.4) geçirmiş hastaların başvurduğu ve AGY içinde penetran yaralanma (%78.5) geçirmiş hastaların başvurduğu saptanmıştır. AGY geçirmiş hastalarda görsel (%39.7'ye % 69.8) ve anatomik (%76.9'ye %92.5) başarının istatistiksel olarak daha düşük olduğu görülmüştür. AGY geçirmiş hastalarda görsel prognoz üzerine olumsuz etki eden faktörlerin, rüptür tipi yaralanma, düşük BGK, vitreus hemorajisi, retina dekolmanı, PVR ve endoftalmi olduğu saptanmıştır. Anatomik başarı üzerine olumsuz etki eden faktörlerin ise rüptür, retina dekolmanı ve PVR gelişimi olduğu belirlenmiştir. KGY'de görsel ve anatomik başarı üzerine olumsuz etki eden faktörlerin retina dekolmanı ve PVR gelişimi olduğu saptanmıştır. Sadece ön segment yaralanması geçiren hastaların görsel sonuçlarının istatistiksel olarak daha iyi olduğu görülmüştür (0.1 ve üzeri FGK oranları % 86.7 ve %32). Sadece ön segment yaralanması olan hastalarda görsel başarıyı olumsuz etkileyen faktörün lentiküler problem olduğu, arka segment yaralanmalarında ise küçük yaş, düşük BGK, retina dekolmanı gelişimi ve PVR varlığı olduğu saptanmıştır.Pediatrik travmalarda gelişmiş cerrahi yöntemlerle yüksek anatomik başarı sağlanırken, özellikle AGY geçirmiş ve arka segment yaralanması olan, düşük BGK, retina dekolman, PVR ve endoftalmi bulunan hastalarda fonksiyonel başarı düşük oranda sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
235 eyes of 235 patients who applied to Gazi University School of Medicine Department of Ophthalmology for ocular trauma were reviewed. Patients were followed for at least 6 months between January 2000 ? June 2010. Mean follow up time was 18.2 months. Average age was 9 years. Boys (74.9 %) were mostly effected from trauma and the trauma was mostly seen between ages 6 and 11 (43.4 %). Trauma was occcured mostly at home (48.7 %). Open globe injury was the most injury type (76.4 %) and penetrating injury (78.5 %) was the most open glob injury type. Anatomic and visual success were significantly lower at open globe injuries (visual: 39.7 % vs 69.8 % and anatomic 76.9 % vs 92.5 %). At open globe injury, poor visual prognostic factors were rupture, low initial visual acuity, vitreous hemorrhage, retinal detachment, PVR and endophthalmitis. Anatomic success were low in patients with rupture, retinal detachment and PVR. At closed globe injury anatomic and visual success were low in patients with retinal detachment and PVR. Visual prognosis were significantly better at anterior segment injuries (0.1 and better final visual acuity: 86.7 % vs 32 %). Lenticular problem was the single poor prognostic factor at anterior segment injuries. Small age, low initial visual acuity, retinal detachment and PVR were the poor prognostic factors at posterior segment injuries.Despite high anatomic success with improved surgical procedures, visual prognosis is poor when open globe injuries, posterior segment injuries, low initial visual acuity, retinal detachment, PVR and endophthalmitis are found.