Üniversitelerde temel fotoğraf eğitimi için bir program tasarısı
A program design for fundamental photography education at universities
- Tez No: 274632
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yaşam boyu devam eden öğrenme sürecinde, bireyin sanatsaluyaranlarla karşılaşması, duyarlık gelişiminde büyük önem taşımaktadır.Genel anlamda, üniversitelerdeki sanat eğitimleri belli bir yeteneğe yönelikiçeriklerle belirlenmektedir, oysa herkesin sanatla buluşturulabilmesi,toplumsal anlamda gelişmenin koşullarından biridir. İşte bu çalışmanın çıkışnoktası, üniversitelerde dal ayrımı gözetilmeksizin, her öğrencininulaşabileceği, eğitim kurumu için uygulanabilirliği yüksek ve ekonomik birfotoğrafçılık dersinin nasıl hazırlanabileceği sorunsalıdır.Bu çalışmanın genel amacı, üniversitelerdeki eğitim programlarındafotoğraf eğitiminin, eğitim sürecindeki gerekliliğini belirlemek, gereklere uygun,uygulanabilirliği yüksek ve ekonomik bir fotoğraf eğitimi program tasarısıhazırlamaktır.Araştırmada, fotoğrafın sanatla olan ilişkisi ve sanat eğitimi konularınagenel anlamda değinilmiş; üniversitelerde uygulanabilecek bir temel fotoğrafeğitimi ise ana konu olmuştur. Alanyazından, fotoğraf ve sanat ile ilgili olangörsel ve yazınsal kaynaklar taranmıştır. Bununla birlikte, bir eğitim programıtasarlanırken dikkat edilmesi gereken konular incelenmiş ve gereklere uygunbir program tasarısı hazırlanmış, araştırma sonuçları ışığında, temel fotoğrafeğitimi için önerilerde bulunulmuştur.Araştırma, alanyazında bu tür çalışmaların azlığından dolayı dikkatleönemsenmesi gereken sanatsal eğitim süreçlerinde, fotoğraf eğitimine yönelikprogram çalışmalarına öneri getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
To become individuals familiar with the arts properly is very importantfor sensitivity development at lifelong learning process. In general, fine artseducation programs at universities are oriented toward specific talents,however to make society familiar with art is a must for social development andwelfare. The starting point of this study is how to design an economical andfeasible virtual-literate program for every student regardless of their studyfields.Main proposes of this study are specify necessity of photographyeducation in general university curriculum and toward this necessity to designa fundamental photography education program scheme which is economicaland feasible.In this study, relationship between art and photography, fine artseducation topics were examined. A fundamental photography education foruniversity curriculum was the main issue. In literature survey, written andvisual sources about art and photography were scanned. Moreover, Issuesare related with education program designing were studied and anappropriate program design was composed. Suggestions were made forfundamental photography education with insight of these studies.