Adyabatik mikrokanallarda akışın fluent ile modellenmesi
Modelling of fluid flow with fluent in adiabatic microchannels
  1. Tez No: 274817
  2. Yazar: HASAN ESAT GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
1980' li yılların başlarından itibaren mikrocihazlar ve mikro ölçekli malzemeler uzay, haberleşme, bilgisayar, elektronik, biyoteknoloji ve endüstri alanlarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu alanlarda önemli derecede araştırma ve çalışma gereksinimini ortaya çıkmıştır. Bu noktada, mikro cihazların araştırılması konusunda önemli kriterlerden biri ise akışkan akışının ve ısı geçişinin incelenmesidir. Bu alanda deneysel ve nümerik bir çok çalışma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.Bu çalışmada hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi için kullanılan Fluent programı ile adyabatik mikrokanallarda akışın karakteristiği incelenmiş olup deneysel sonuçlar ve mevcut bağıntılar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of 1980?s micro devices and micro scaled materials have been widely used in aero space, communication, computer science, electronics, biotechnology and such industrial areas. The latest developments in these fields have caused serious demand for research in micro devices. At this point, one of the major criterion in micro devices is the examine of fluid flow and heat transfer. Many experimental and numerical studies have been done in this range, fluid flow and heat transfer.In this study, with the help of Fluent Computer Program (using for computational fluid dynamics), characteristics of flow in adiabatic micro channels have been analysed and experimental outcomes have compared to existing correlations.