Asal gazların iki renk probleminde faza bağlılık ve attosaniye atmalar
Dependence phase at two color problem in inert gas and attosecond pulses
  1. Tez No: 275406
  2. Yazar: DİLAN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE MEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 800 nm, 1200 nm ve 1300 nm dalgaboylarında fundamental alan ve fundamental alanın üçüncü harmoniğinden oluşan iki lazer alanına birlikte maruz kalan Argonun Floquet quasienerji spektrumunun iki alan arasındaki faz farkına bağlı olarak değişimi incelendi. Buna ek olarak sonuçları genelleştirmek amacı ile problem 390 nm ve 800 nm dalgaboylu fundamental alan ve 3. harmoniğini kullanarak Helyum atomu için incelendi.Bu problem, quasienerji spektrumun ve dolayısıyla iyonlaşma oranının iki renk arasındaki faz farkına bağlı değişimlerinin, attosaniye atmalarının üretimine yararlı bilgi olması nedeniyle çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the variation of quasienergy spectrum of Argon which exposed to 800 nm, 1200 nm and 1300 nm fundamental field and its third harmonic, with respect to the phase between two fields is investigated. To generalise the results the problem is extent to Helium atom in 390 nm and 800 nm fundamental fields together their third harmonics.The main reason to study this problem is the expected variation of quasienergy spectrum and therefore the ionisation rate with respect to phase difference between two fields, which has implication on the production of Attosecond pulses.