Bazı amino asit türevlerinin EPR incelenmesi
Investigation of some amino acid derivatives with EPR methods
- Tez No: 275410
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada amino asit bileşiklerinden olan N ? ( 2-Hidroksi-1,1-bis(hidroksimetil) etil) glisin ) ve L-Glutamil-L-Valin toz kristalleri gama ile ışınlandı. Işınlama sonucunda örneklerin toz halinde kaydedilen EPR spektrumları incelendi. EPR spektrumları Mc Kelvey simülasyon programı kullanılarak simüle edilip oluşan radikallerin EPR parametreleri belirlendi.N ? ( 2-Hidroksi-1,1-bis (hidroksimetil) etil) glisin )'in EPR spektrum simülasyonunun incelenmesinden elde edilen parametrelerle (CH2OH)3CNH?HCOOH radikalinin oluştuğu kanısına varılmıştır. N ? ( 2-Hidroksi-1,1-bis(hidroksimetil) etil glisin ) spektroskopik g değerleri ile ?H çizgi genişliği hesaplanmıştır.Gama ile ışınlanmış L-Glutamil-L-Valin toz kristallerinde oluşan paramanyetik merkez COHNH2CH?HCH2CONH(CH)2(CH2)COOH olarak belirlenmiştir. Oluşan radikalin aşırı ince yapı sabitleri, ?H çizgi genişliği ve spektroskopik g değeri hesaplanmıştır. Hesaplanan aşırı ince yapı sabitleri spektroskopik g değeri literatürde amino alkil radikal değerleri ile uyuştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the powder crystals of N ? ( 2-Hydroxy-1,1-bis(hydroxymethyl) ethyl) glycine ) and L-Glutamyl-L-Valinewhich are amino asit compounds were irradiated by gamma radiation. After irradiation, the EPR spectra of powder samples are investigated at room temperature. EPR spectras are simulated by Mc Kelvey simulation programs and EPR parameters of radicals is determined.By investigation of EPR spectra and parameters of simulation of N ? ( 2-Hydroxy-1,1-bis (hydroxymethyl) ethyl) glycine ) we are of the opinion that radical must be (CH2OH)3CNH?HCOOH. N ? ( 2-Hydroxy-1,1-bis(hydroxymethyl) ethyl) glicine )?s spektroscopic g values and ?H linewidth has been calculated.The paramagnetic center that has been formed by gamma irradiation of L-Glutamyl-L-Valinepowder crystals is attributed to COHNH2CH?HCH2CONH(CH)2(CH2)COOH. The hyperfine constants, ?H linewidth and spektroscopic g factors of radical has been calculated. Calculated hyperfine constans and spektroscopic g factor value are similar to those amine alchil radicals of literature.