Bazı yöresel doğal adsorbanların karakterizasyonu ve SO2 gaz adsorpsiyonunun incelenmesi
Characterization of some locally natural adsorbents and investigation of SO2 adsorption properties
  1. Tez No: 275703
  2. Yazar: BURCU ERDOĞAN ALVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI, YRD. DOÇ. DR. MERYEM SAKIZCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, Gördes ve Bigadiç yörelerine ait doğal klinoptilolit numuneleri ve 1 M'lık NaNO3, KNO3, Ca(NO3)2 ve Mg(NO3)2 çözeltileriyle hazırlanan (Na-, K-, Ca- ve Mg) formlarının ve 0.5 ve 2 M NaNO3 çözeltileriyle hazırlanan Na- ara formlarının karakterizasyonları yapılmış ve bu numunelerin 0 oC ve 20 oC'de SO2 adsorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Doğal ve modifiye klinoptilolit numunelerinin yapısal ve termal özellikleri, XRF, XRD, azot adsorpsiyonu, DTA, TG/DTG, DSC, FT-IR yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. 0 oC ve 20 oC'deki SO2 adsorpsiyon deneyleri sonucunda, Gördes yöresine ait doğal ve modifiye klinoptilolit numunelerinin Bigadiç yöresine ait numunelerden daha fazla miktarda SO2 adsorpladığı tespit edilmiştir. Modifiye formlar arasında her iki yöre için ise, Na-formlarının SO2 adsorplama kapasitelerinin en fazla olduğu belirlenmiştir. Her iki yöreye ait 0.5 ve 2 M Na ara formlarının, 1 M'lık NaNO3 çözeltileriyle hazırlanan Na-G. ve Na-B. numunelerine kıyasla daha az SO2 adsorplama kapasitesine sahip olduğu görülmüştür. En yüksek SO2 adsorplama kapasitesine sahip olan Na-G. numunesinin 0 oC ve 20 oC'deki SO2 adsorplama miktarlarının sırasıyla 3.088 mmol/g ve 2.616 mmol/g olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, natural clinoptilolite samples from Gördes and Bigadiç regions and those of (Na-, K-, Ca-, Mg-) forms prepared using 1 M solutions of NaNO3, KNO3, Ca(NO3)2 and Mg(NO3)2 and those of Na forms prepared using 0.5 and 2 M solutions of NaNO3 were characterized and their SO2 adsorption properties were investigated at 0 oC and 20 oC. Structural and thermal characteristics of natural and modified clinoptilolite samples were investigated using XRF, XRD, nitrogen (N2) adsorption, DTA, TG/DTG, DSC, FT-IR techniques. At the end of the SO2 adsorption experiments at 0 oC and 20 oC, it was determined that natural and modified samples from Gördes adsorbed much more SO2 compared to natural and modified samples from Bigadiç region. Among all the modified forms, it was found that the Na-forms of both clinoptilolite samples have the most SO2 adsorption capacity. It was determined that 0.5 and 2 M Na-forms of both regions showed less SO2 adsorption capacity compared to the Na-G. and Na-B. samples prepared with 1 M NaNO3 solutions. It was found that SO2 adsorption amounts of Na-G. sample at 0 oC and 20 oC were 3.088 mmol/g and 2.616 mmol/g, respectively.