Otomatik stokerli katı yakıtlı 20t/h buhar kazanında toz kömürünün pülverize edilmesi ve termik verim olarak sağladığı avantajlar
The advantage of combined system which are pulverized coal combustion and automatic solid fuel burning steam boiler output capacity of 20t/h for the thermal efficency
  1. Tez No: 275747
  2. Yazar: GÖKHAN HADİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, genellikle endüstriyel tesislerde kullanılan buharın maliyetinin düşürülmesine yöneliktir. Katı yakıtlı buhar kazanı olarak tasarlanan sistemde toz kömürünün havayla karıştırılarak kazan içerisine pülverize edilmesi ve fındık kömürüyle birlikte verimli bir şekilde yakılması hedef alınmıştır. Ayrıca, sistemin ısıl ve mukavemet hesapları yapılmıştır.Sistemin sağladığı en önemli avantajlardan biri, buhar kazanının rejime çabuk geçebilmesidir. Her türlü kömürü istenilen ölçülerde öğüttükten sonra bu sistemde yakabilmek mümkündür. Fakat kül oranı çok yüksek olan kömürler bu sistem için uygun değildir. Fındık kömürünün alttan karıştırıcılı stoker sisteminde yanmasıyla yüksek verim elde edilir. Bu sistemde kullanılan fındık kömürü stokerde aşağıdan yukarı doğru çıkarken bünyesine ısı alarak yanmaya hazır hale gelir ve bünyesinde bulunan yanmamış uçucu gazlardan ayrılır. Bu gazlar kazanın üst bölgesine doğru çıkarken, kazanın içerisine pülverize edilen toz kömürüyle karşılaşır ve yanar. Böylece kazanın yanma verimi artarak ekstra bir avantaj sağlanır.ANAHTAR KELİMELER: Pülverizasyon, Stoker, Katı Yakıtlı Buhar Kazanı, Uçucu Gazlar
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reduce the cost of the steam which is used in industrial plants. In this system, the coal was mixed with air by pulverizing into the boiler and thus it was aimed the nut-sized coal to burn efficiently in coal-fired steam boiler designed. Besides the thermal and strength calculations of the system have been done.One of the most important advantages of the system is able to reach quickly steady state operation conditions of steam boiler. All kinds of coal could be burned in this system after grinding properly but the coal with the high ash content isn?t suitable to be combusted in this system. High combustion efficiency is obtained by burning of the coal at bottom-mixer stoker system. It is released from the unburned nonpersistent gases when the nut-sized coal is rising upward at stoker by absorbing heat to get ready to burn. While these gases rise in the boiler, they meet with pulverized coal and burn. Thus, the boiler combustion efficiency is increased and an extra advantage is provided.KEYWORDS: Pulverization, Automatic Coal Stoker, Coal-Fired Steam Boiler, Nonpersistent gases