Karadut meyvesinin antimikrobiyel aktivitesinin ve bileşenlerinin belirlenmesi
Determination antimicrobial activity and components of black mulberry fruit
  1. Tez No: 275754
  2. Yazar: TUĞÇA BİLENLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ŞEVKET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, karadutun antimikrobiyel özelliklerinin belirlenmesi, karadutta bulunan aktif bileşiklerin tanımlanmasıdır. Karadutun antimikrobiyel aktivitesi gıda endüstrisinde personel hijyen indikatörü olarak kullanılan, var olan antibiyotiklere karşı çok hızlı bir şekilde direnç geliştirdikleri bilinen, Gram pozitif; Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus warneri, Staphylococcus hominis, Bacillus cereus, Enterococcus faecalis, Streptococcus spp, MRSA (Meticilin resistance Staphylococcus aureus), Gram negatif; Enterobacter spp, Salmonella spp, Escherichia coli, Klebsiella spp, Shigella flexneri ve ökaryot; Candida albicans'a karşı disk difüzyon tekniği ile, ampisilin ve metisilinin pozitif kontrol olarak kullanımı ile belirlenmiştir. Disk diffüzyon tekniği ile hassas mikroorganizmalar, S. aureus, S. epidermidis, S. warneri, S. hominis, B. cereus, S. flexneri ve C. albicans, seçilmiştir. Minimum Inhibisyon Konsantrasyonu (MIC) broth dilüsyon ve agar ekstrakt teknikleri kullanılarak tespit edilmiştir.Karadutun MIC'nu; B. cereus ve S. hominis için 16 mg/mL, S. epidermidis, S. warneri ve S. flexneri için 32 mg/mL ve C.albicans için 512 mg/mL olarak tespit edilmiştir.Karadutun metanolik ekstraktı, silika jelin kullanıldığı kolon kromatografisi ile fraksiyonlarına ayrılmıştır. Kromatografik ayrım hacimsel olarak yapılmış ve toplamda 15 fraksiyon elde edilmiştir. Her bir fraksiyonun DPPH (2,2-difenil-1-pikril-hidrazil) yöntemi kullanılarak antioksidan aktivitesi, broth dilüsyon tekniği kullanılarak S. aureus'a karşı antimikrobiyel aktivitesi tespit edilmiştir. 8, 9 ve 10. fraksiyonlar S. aureus'un gelişimini etkin bir şekilde engellerken, 4. ve 5. fraksiyonların antioksidan aktivite bakımından en etkili fraksiyonlar oldukları belirlenmiştir. 8, 9. ve 10. fraksiyonlarda yüksek performans sıvı kromatografisi ve kütle spektrometresi (HPLC-MS) analizleri ile antimikrobiyel etki gösteren bileşenler tanımlanmaya çalışılmış ve siyanidin-3-glukozid, siyanidin 3-rutinosid, pelargodin-3-glukosid ve rutin'in bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine antimicrobial activity, identify active compounds in Morus nigra. Antimicrobial activities of Morus nigra were tested against several Gram positive indicator organisms such as Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus warneri, Staphylococcus hominis, Bacillus cereus, Enterococcus faecalis, Streptococcus spp, MRSA (Methicilin resistant Staphylococcus aureus and Gram negative indicator organisms such as Enterobacter spp, Salmonella spp, Escherichia coli, Klebsiella spp, Shigella flexneri and eucaryotic organism Candida albicans by disc diffusion method where ampicilin and meticilin used as positive control. The sensitive microorganisms, S. aureus, S. epidermidis, S. warneiri, S. hominis, B. cereus, S. flexneri and C. albicans, were selected for further studies. Minimum Inhibitory Concentrations (MIC) were determined by broth dilution and agar extract method. MIC of Morus nigra for B. cereus, S. hominis was 16mg/mL, for S. aureus, S. epidermidis, S. warneiri, B. Cereus, S. flexneri was 32mg/mL and for C.albicans was 512mg/ mL.Methanolic extract of Morus nigra was further fractioned using a preparative silica gel?column chromatography. Chromatographic seperations were preformed volumetically and the total of 15 fractions were collected. Every fraction was assayed for their antioxidant activity by using 2,2-Diphenyl-1-Picrylhydrazyl (DPPH) method and for antimicrobial activity against S.aureus by broth dilution method. The fractions including 8,9,10th effectivellly inhibited growth of S.aureus, whereas 4 and 5th fractions were the most effective interms of antioxidant activity. Antimicrobially active compounds have been tried to define by High-performance liquid chromatography -mass spectrometry (HPLC -MS) analysis at the 8, 9, 10th fractions and cnidine-3-glucoside, cyanidine-3-rutinoside, pelargodine-3-glucoside and rutine were determined.