Farklı fırınlamaların metal porselen bağlantısı üzerindeki rolü
  1. Tez No: 27585
  2. Yazar: MEHMET DALKIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VII- ÖZET Dişhekimliğinde madde kaybına uğramış veya eksik dişlerin yerine konulmasında kullanılan meral porselen restorasyonlarda uzun süreli başarı her iki materyal arasında iyi bir bağlantı temini ile sağlanabilmektedir. Çalışmanın amacı; tekrarlanan fırınlamaların Cr-Co ve Cr-Ni temel baz alaşımları kullanarak gerçekleştirilen metal porselen bağlantılarına etkileri makaslama testleri ve mikromorfolojik metodlar yardımıyla değerlendirmektir. Cr-Co ve Cr-Ni temel baz alaşımlarının her biri için kırk adet metal porselen deney örnekleri elde edildi. Bu örnekler onarlı dört gruba ayrıldı. Birinci gruba beş diğer gruplara ise yedi, on ve onbeş fırınlama işlemi uygulandı. Makaslama testleri ve mikromorfolojik analizlerle metal porselen bağlantısı değerlendirildi. Tekrarlanan fırınlamaların metal porselen bağlantısını zayıflatmadığı, ancak porselen yapısını camlattırdığı tespit edildi. 53
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY Long standing success in metal-porcelain restorations used in prosthetic dentistry depends on the compatibility between these two materials. 1 he aim of this study is to evaluate the influences of repeated firing on the bonds between base metal (Cr-Co, Cr-Ni) alloys and porcelain with the help of shear test and micromorphologic methods. Forty metal-porcelain test specimens were prepared from each of two base metal alloys these test speciment were then divided into four subgroups. Repeated firings were applied on these groups: Five for first, seven for second, ten and fifteen for third and fourth groups respectively. It was concluted that, repeated firing didn't impair the metal porcelain bonding but it changed the porcelain structure. 54