Yapılandırmacı yaklaşıma uygun geliştirilen etkinliklerin üstün yetenekli öğrencilerin kavramları anlamalarına etkisi: ?Erime, donma, buharlaşma, kaynama ve yoğuşma?
The effect of activities developing based on the consructivist approach on the gifted students? understanding of concepts: ?Melting, freezing, evaporation, boiling and condensation?
- Tez No: 276124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Öğrenmelerin anlamlı olmadığı, bilgilerin ezber yolu ile elde edildiği durumlarda; kavramların tam olarak anlaşılamaması, kavram yanılgılarının oluşması, günlük hayattaki olayların doğru yorumlanamaması ve kullanılamaması gibi sonuçları ortaya çıkarmakta ve kavram öğretimi önem kazanmaktadır. Bu çalışmayla, ?erime, donma, buharlaşma, kaynama ve yoğuşma? kavramlarının, ilköğretim 6.sınıf düzeyindeki üstün yetenekli öğrenciler tarafından anlaşılma düzeylerinin ve kavram yanılgılarının belirlenmesi ve 5E modeline uygun geliştirilen etkinliklerin öğrencilerin bu kavramları anlamaları ve yanılgıları üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Aksiyon araştırması yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, hal değişimi kavramlarına yönelik yapılandırmacı yaklaşımın 5E modeline dayalı 4 etkinlik geliştirilmiştir. Etkinlikler, Ordu Bilim Sanat merkezine kayıtlı 6. Sınıf düzeyinde 23 üstün yetenekli öğrenciye uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, üç bölümden oluşan bir test, yarı yapılandırılmış mülakatlar ve sınıf içi informal gözlemlerle toplanmıştır. Test ve mülakatlar, uygulama öncesinde ve sonrasında olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Mülakatlar, 23 öğrenci ile bireysel olarak yürütülmüş ve ses kaydedici ile kaydedilmiştir. Elde edilen veriler, frekans ve yüzdeliklere dönüştürülerek tablolar halinde sunulmuştur.Araştırma sonucunda üstün yetenekli öğrencilerin de bu kavramlarla ilgili olarak yanılgılara sahip oldukları, hazırlanan etkinliklerin öğrencilerdeki bazı yanılgıların giderilmesine etkisi tespit edilirken, bazı yanılgıların giderilmesinde etkili olmadığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alınarak diğer araştırmacılara ve eğitimcilere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the case of non-meaningful learning and getting knowledge by rote cause to miss the point and misconception and misunderstanding of concepts that cannot be used properly in the daily life so teaching concept gets importance. In this study, it was aimed to investigate the level of perception and misconception of 6th grade gifted students? concepts of melting, freezing, evaporation, boiling and condensation and to determine the effect of the activities based on the 5E learning cycle model on the concepts under investigation.In this study, action research method was used and four activities appropriate to 5E model based on constructivist approach was developed. The activities were applied to 23 gifted-students (6th grade) enrolled at Ordu Science and Arts Center. The data of this study was gathered by using a three section test prepared benefiting from the literature, semi-structured interviews and informal classroom observations. The test and interviews were applied before and after the treatment. The interviews were individually conducted with 23 students and tape recorded. The frequency and percentage tables were used to summarize the data of this study.At the end of the study, it was seen that gifted students have misconceptions that are partly corrected by the help of those activities that could not be effective to correct all misconceptions. Some suggestions were made to the researchers and educators according to the results obtained from this study.