Eş zamanlı çevrimiçi bir öğrenme ortamı tasarımı
Designing a synchronous online learning environment
- Tez No: 276125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İletişim ve etkileşim, öğrenme-öğretmen süreçlerini etkileyen en önemli değişkenlerdendir. Uzaktan eğitim ortamlarında öğrenme faaliyetlerindeki etkileşim geleneksel sınıf ortamları ile kıyaslandığında oldukça sınırlıdır. Bu sınırlılık uzaktan eğitim faaliyetlerinin kalitesini etkilemektedir. Bu çalışmada e-öğrenme ortamlarındaki derslere öğrencilerin daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlayan, ders içeriği ile öğrenci ve öğretmenin etkileşiminin en üst seviyeye taşıyan ve ülkemizdeki e-öğrenme alanındaki uygulamalara katkı sağlayan bir ortam geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ortam geliştirilirken çeşitli ticari e-öğrenme sistemleri incelenmiş ve uzman görüşlerine başvurulmuştur. Ortamın geliştirilmesinin ardından ortama ilişkin öğrenci ve uzman görüşlerini belirlemek ve geliştirilen ortamın nitelikleri hakkında temel bir çerçeve çizmek amacıyla alan taraması yöntemi kullanılmıştır. Bu amaç doğrultunda biri öğrencilerle, diğeri de uzaktan eğitim alanında uzman katılımcılarla olmak üzere iki uygulama gerçekleştirilmiştir. Uygulamalarda öncelikle katılımcılara geliştirilen ortam tanıtılmış, ardından da katılımcılarla birlikte ortam kullanılmıştır. Katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından katılımcılardan ölçekler yardımıyla görüşleri alınmıştır. Öğrencilerle basılı ölçek yardımıyla, uzmanlarla da çevrimiçi ölçek kullanılarak veriler elde edilmiştir. Uzmanlara ayrıca 4 adet açık uçlu soru sorularak ortama ilişkin daha detaylı görüşleri alınmıştır. Elde edilen bulgular ışığında ortama ilişkin olarak öğrencilerin ve uzmanların görüşlerinin olumlu yönde olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca uzmanlar, geliştirilen ortamın yeni geliştirilecek benzer ortamlara önderlik edeceğini, öğrencilerin bu ortamla birlikte anında geri bildirim alabilecekleri, ortamda öğrenci-öğrenci, öğrenci-içerik ve öğrenci-öğretmen etkileşiminin çoklu ortam öğeleri ile birlikte eş zamanlı olarak sağlanacağını belirtmişlerdir. Uzaktan eğitimde kalitenin arttırılması için bu tür uygulamaların yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication and interaction are the most important factors that affected the processes of teaching-learning. Interaction learning process in distance education environment is qualified rather than traditional classroom enviroment. This affects distance education quality. In this study, it is purposed that developing the environment provide students more active participating to e-learning courses, to increase the high level course content interaction among students and teachers, and to contribute e-learning development in our country. Investigated commercial e-learning applications and consulted to the views of experts in developing process of the e-learning environment. After the developing process, survey technique was used to determine university students? and expert?s views about the environment. For this purposes, two implementation, first with students and the second with experts, were carried out. Both of two implementation, firstly the environment was introduce, after that the environment was using with participants. Participants? view about the environment was collected through the survey. Survey data was collected through printed scale and online scale. Printed scale was carried out to students and online scale was carried out to experts. Also experts answer 4 open ended questions for more detailed views of experts. In the light of findings, it is concluded that students? and experts? views about the environment is positive. Moreover, experts stated that, the environment led to the new developing similar environments, the students can take feedback immediately, and also student-student, student-content and student-teacher interaction provide with multimedia items at the same time in the environment. To increase the quality of distance education similar applications is used more common.