Preparation of new chiral ligands derived from amino acids and metal complexes
Amino asit türevlerinden yeni kiral ligandların hazırlanması ve metal kompleksler
  1. Tez No: 291087
  2. Yazar: KADİR ÖZEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ASTLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yeni beş ve altı dişli kiral ligantları sentezlemek için 3-hidroksi?2-nafthaldehit, o-fenilendiamin ile farklı amino grup asitler (L-valin, L-triptofan) arasındaki amit oluşumu reaksiyon yöntemleri araştırıldı. Amit oluşumu reaksiyonu için DCC'nin ve NH2 gurubunu korumak için BOC koruyucu gurubunun kullanılması ile ürünler için en iyi verimler elde edildi. Bu ligandların Cu(II) gibi metal iyonları ile oluşturdukları kompleksler incelendi, katalitik denemeler yapıldı. Ürünlerin yapıları spectroskopik yöntemler (IR, 1H-NMR,C-NMR) ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Methods to synthesize novel tridentate chiral ligands by coupling reactions between simple amino acids (L-valin, L-triptofane) with o-phenylenediamine and 3-hydroxy-2-nafthaldehyde were investigated. The best yields of products were obtained by using BOC to protect the NH2 group and by using DCC as a coupling reagent. Metal complexes of the Schiff bases with Cu (II) metal ions were prepared. The products were characterized by spectroscopic methods (IR, 1H-NMR,C-NMR).