Sonsuz serilerin mutlak matris toplanabilme metodları ve denklikleri
Absolute matrix summability methods of infinite series and their equivalence
- Tez No: 276784
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, toplanabilme teorisinin matematikteki yeri ve öneminden bahsedilmiş, toplanabilmenin tarihçesine değinilmiştir.İkinci bölümde, çalışma boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, ilk olarak olmak üzere serisi toplanabilir olduğunda serisinin toplanabilir olması için gerek ve yeter şartları veren bir teorem ve daha sonra serisi toplanabilir olduğunda serisinin toplanabilir olması için gerek ve yeter şartları veren bir başka teorem ifade ve ispat edilmiştir.Dördüncü bölümde, ilk olarak olmak üzere ve toplanabilme metodlarının denkliğini veren bir teorem ve daha sonra da bu teoremin genelleştirilmesi olan ve toplanabilme metodlarının denkliğini veren bir başka teorem ifade ve ispat edilmiştir. Son olarak bu konuyla ilgili sonuç verilerek çalışmanın amacı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of four chapters.In the first chapter, it is talked about the area and importance of the summability theory in mathematics and mentioned the history of the summability.In the second chapter, basic definitions and the theorems that will be used throughout the study have been given.In the third chapter, firstly it is accepted that , a theorem giving the necessary and sufficient conditions in order that a series should be summable whenever is summable and then the other theorem giving the necessary and sufficient conditions in order that a series should be summable whenever is summable is stated and proved.In the fourth chapter, firstly it is accepted that , a theorem giving the equivalence of the summability methods and and then the other theorem which is a generalization of this theorem giving the equivalence of the summability methods and is stated and proved. Finally the aim of the study is supported by giving a corollary.