Diyabetik nöropati tanısında ENMG ve F dalgasının önemi
  1. Tez No: 27686
  2. Yazar: IŞIL MORAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SOYUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
51 ÖZET Çalışmamızın amacı, diyabetik nöropatinin tanısında F dalgasının değerini araştırmaktır. Median, ulnar ve peroneal sinirlerde hem F dalgası parametreleri hem de geleneksel motor iletim parametreleri çalışılmıştır. Duysal sinir çalışmaları ise median, ulnar ve sural sinirlerde yapılmıştır. Çalışma nefropatisi olmayan 40 DM'lu hasta (42-69 yıl, 54.4±7.3) ile nöropati semptom ve bulguları olmayan 29 normal şahısta (41-74 yıl, 53.3 ±7.7) yapılmıştır. DM'lu hastalarda, ortalama motor iletim hızları (median, ulnar ve peroneal sinirler için sırasıyla 48.7±5.8, 51.7±7.5, 39.7±7.4 m/sn) kontrol grubundaki değerlerle (sırasıyla 58.8±6.5, 59.3±6.8, 50.3±4.3 m/sn) karşılaştırıldığında anlamlı derecede azalmıştı. DM'lu hastalarda ortalama F dalgası iletim hızları da (median ve ulnar sinirler için sırasıyla 61.7±8.3, 58.5±10.7 m/sn) kontrol grubundaki değerlerle (sırasıyla 70.5±8, 71.2±7.8 m/sn) karşılaştırıldığında anlamlı derecede azalmıştı. Peroneal sinir çalışmalarında nöropatinin saptanmasında F dalga latansları M dalga latanslanndan daha güvenilirdi.52 Bu veriler, DM'lu hastalarda sinirlerin proksimal segmentlerinin de sık bir şekilde etkilendiğini göstermiştir. F dalgası çalışmaları, diyabetik nöropatili hastalarda ek diagnostik danışım sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY The aim of the present study is to investigate value of F-wave for diagnosis of diabetic neuropathy. Both F-wave parameters and conventional motor conduction parameters in the median, ulnar and peroneal nerves, and sensory conduction parameters in the median, ulnar and sural nerves were studied in 40 patients with DM without nephropathy (age 42 to 69 years, mean 54.4, SD 7.3) and 29 normal subjects without symptoms and signs of neuropathy (age 41 to 74 years, mean 53.3, SD 7.7). In patients with DM the average motor nerve conduction velocities were significantly decreased (48.7±5.8 meters/sec for median and 51.7±7.5 meters/sec for ulnar and 39.7±7.4 meters/sec for peroneal nerves) when compared to the corresponding normal values (58.8±6.5 meters/sec and 59.3±6.8 meters/sec and 50.3±4.3 meters/sec). In patients with DM the average F-wave conduction velocities were also significantly decreased (61.7±8.3 meters/sec for median and 58.5±10.7 meters/sec for ulnar nerves) when compared to the corresponding normal values (70.5±8 meters/sec and 71.2±7.854 meters/sec). The latencies of F-waves were more reliable than those of M-waves for the detection of neuropathy in peroneal nerves. These data has been confirmed that the proximal segments of nerves are also often involved in patients with DM. F-wave studies contributed additional diagnostic information in diabetic neuropathy.