Sağlık çalışanlarının medyadaki sağlık haberlerine karşı tutum ve davranışları (Ankara alan araştırması)
Attitudes and behaviors of health employees against tu the health news in the media (Ankara field research)
- Tez No: 277064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKAR DAMLAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma ile; medyanın sağlık alanında kamusal sorumluluklarını ne ölçüde yerine getirdiği, sağlıkla ilgili haber ve yayınlarda ne tür sorunlar yaşandığı, yayın ve haberlerin sunumunda temel meslek ilkeleri ve etik değerlere ne ölçüde bağlı kalındığı, sağlık iletişim sürecinde medyanın beklentilere yeterince cevap verip vermediği, başta sağlık profesyonelleri olmak üzere sağlık iletişimi sürecinin bileşenleri ile medya arasında yaşanan güven sorununun hangi boyutlara ulaştığı ortaya konmaya çalışılmıştır.Bu kapsamda sağlık çalışanlarının medya algılarını ölçmek amacıyla Ankara genelinde alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında sağlık çalışanlarına yöneltilen sorular ve onayına sunulan görüşlerle, medyanın sağlıkla ilgili yayın ve haberlerinin, bilgilendirme potansiyeli, doğruluk, nesnellik gibi özellikler açısından güvenilir olup olmadığı konusundaki kanaatleri öğrenilmeye çalışılmıştır.Araştırma sonucunda, sağlık çalışanlarında, medyanın sağlık alanına ilgisinin sorunlu olduğu, sağlıkla ilgili yayın ve haberlerin bilgilendiricilik, doğruluk ve nesnellik açısından güvenilir olmadığı, medyanın sağlık gündemini toplumsal ihtiyaçlar yerine, çıkar odaklı etkenlerin belirlediği gibi yargılar ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of this study we have tried to introduce, how the media realised its institutional responsibility in the field of health, what kind of problems have been faced in the news, broadcasts and publications which are related to the health, in the presentation of the broadcasts and news, how are the basic occupational principles and ethic values sticked to, whether the media responded the expectations sufficiently in the process of health communication or not, primarily on the top of health employees, what size of trust problem experienced between component of health communication process and media.In this context, in order to evaluate the media perceptions of the health employees, a study has been realised in Ankara. Within the framework of this study, with the questions which were directed to the health employees and with the opinions which were submitted for the approval of health employees, in terms of informing potential, accuracy, objectivity characteristics, we tried to learn the opinion of health employees whether the health-related publications and news are reliable or not.As the result of the research, we have found out that the followings have emerged among health employees that the interest of the media against field of health is problematic, the health related news are not reliable in terms of informing, accuracy and objectivity, the agenda of the media are determined by the interest-oriented factors instead of social needs.