İşletmelerde örgütsel adalet ve örgütsel özdeşleşme: Esenboğa Havalimanı'nda bir uygulama
Organizational justice and organizational identification in the business enterprises: An application in the Esenboğa Airport
- Tez No: 277101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Örgüt- çalışan ilişkisi üzerine giderek daha da yoğunlaşan ve son yıllarda algılanan örgütsel kimlik ve örgütsel özdeşleşme kavramlarına odaklanan çalışmalar, günümüzün dinamik çevre anlayışı içerisinde örgütlerin gerek biçimsel yapılarında gerekse insan unsurundaki esnekliği sağlamanın önemli araçlarından birinin örgütsel özdeşleşme olduğunu ileri sürmektedirler.Örgütsel özdeşleşme aracılığıyla, örgütsel süreçlerin temel unsuru olan insanın örgütsel kimlikle bilişsel bütünlüğü ve bunun sonucunda örgütsel sistemlerle ve hedeflerle bütünleşmesi sağlanacaktır. Örgütsel özdeşleşmeyi gerçekleştirecek önemli örgütsel olgulardan birinin ise, örgütsel adalet olduğu düşünülebilir.Bu çalışmanın amacı, işletmelerde örgütsel adalet algılarını ve örgütsel özdeşleşme düzeyini belirleyerek, örgütsel adalet ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu amaçla oluşturulan hipotezleri test edebilmek amacıyla çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. İşletmelerde örgütsel adalet algısı ve özdeşleşme düzeyinin yüksek olduğu; buna paralel olarak, örgütsel adalet algısı ile örgütsel özdeşleşme arasında istatistiksel olarak anlamlı ve güçlü ilişkiler bulunduğu yapılan analizler sonucu ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak, örgütsel adaletin boyutlarından etkileşim adaletinin prosedür adaletine göre örgütsel özdeşleşme üzerinde daha belirleyici olduğu; dağıtım adaletinin ise, tek başına örgütsel özdeşleşme ile ilişkisi olmakla birlikte, prosedür ve etkileşim adaleti ile birlikte ele alındığında örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisini kaybettiği sonucuna varılmıştır.İşletmelerde örgüsel adalete ilişkin olumlu algılar, çalışanların kendilerine verilen değeri, saygınlığı, işletme çalışanı olarak içselleştirdikleri olumlu sosyal kimliği ve öz saygıyı algılamalarını sağlayarak, bunun devamlılığını sağlamak üzere örgüt ile özdeşleşmelerini beraberinde getirecektir.Anahtar Sözcükler1- Örgütsel Adalet2- Dağıtım Adaleti3- Prosedür Adaleti4- Etkileşim Adaleti5- Örgütsel Özdeşleşme
Özet (Çeviri)
The studies which majored on the organization-employee relationship and focused on the concepts of perceived organizational identity and organizational identification, asserts that organizational identification is one of the important instruments in today?s dynamic environment to provide flexibility in both organization?s formal structure and human aspects.Through the medium of organizational identification, the human which is the basic aspect of organizational processes will become more integrated with the organizational identity and so with the organizational systems and goals. Organizational justice may, however, be thought to be an important fact to realize organizational identification.The aim of this study is to analyze the relationship between organizational justice and organizational identification in the business enterprises with determining the perceptions of organizational justice and the level of organizational identification. For this purpose, in order to test the hypothesis, various statistical methods have been used. According to the analysis made, it is revealed that the perceptions of organizational justice and the level of identification with the organization is high in the business enterprises and there are statistically strong and significant relations between organizational justice and organizational identification.Consequently, among the dimensions of organizational justice, interactional justice is more effective in determining organizational identification than procedural justice. In addition to this, it is stated that also there is a relationship between distributive justice alone and organizational identification, the effect of distributive justice on organizational identification will disappear when procedural and interactional justice put in the analysis.Positive perceptions of organizational justice in the business enterprises which leads employees to perceive the value and respect they received and positive social identity internalized as being an employee of the enterprise will make them to identify with the organization in order to continue to have this positive identity.Key Words1- Organizational Justice2- Distributive Justice3- Procedural Justice4- Interactional Justice5- Organizational Identification