Naili Divanı Sözlüğü [bağlamlı dizin ve işlevsel sözlük]
Glossary of Naili?s Divan [concordance and functional glossary]
- Tez No: 277117
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2431
Özet
Bu çalışmada Nâilî Divanı'nın sözvarlığı ortaya konmuş, elde edilen verilerin değerlendirilmesine yönelik bir de üslûp incelemesine yer verilmiştir. Çalışmanın bağlamlı dizin bölümü, tanıkların alfabetik madde başlıkları altında toplanması ve Divan'daki kullanım sıklıklarının verilmesinden oluşmaktadır. İşlevsel sözlük olarak nitelenen bölüm ise, sözcüklerin kullanıldıkları bağlama göre kazandıkları anlamın tespitini ifade etmektedir. Sözcüğe o anlamın verilmesi esnasında başvurulan kaynaklar, kısaltma ile her maddede belirtilmiştir. Ayrıca çalışmanın işlevselliğini göstermek adına, elde edilen verilerin değerlendirildiği bir de üslûp incelemesine yer verilmiştir. Bu sayede, Nâilî şiirinin daha anlaşılabilir kılınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study vocabulary of Naili?s Divan is put forth and given place to a wording analysis intended for data at hand. The concordance part of the study is formed by getting words under the headword and giving them frequencies in the Divan. And the part we called functional dictionary specified that the determination of words? meaning which they take it by their contexts. References which we use them when giving to a word are specified with their summaries for each headword. Also a wording analysis about data at hand added to verify the functionality of study. In this way making understandable of Naili?s poem is aimed.