Halkla ilişkiler ve kentsel dönüşüm örnek inceleme: Çinçin Bağları (Gültepe) Kentsel Dönüşüm Projesi
Public relation and urban transformation case study: Çinçin Bağları(Gültepe) Urban Transformation Project
  1. Tez No: 277116
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışması, yapımına 2006 yılında başlanan Çinçin Bağları Gültepe Kentsel Dönüşüm Projesi'nden hareketle, kentsel dönüşüm süreci ile halkla ilişkiler arasında bağ kurmaktadır. Tezin birinci bölümünde, kentsel dönüşüm sürecinin gerçekleştirilmesine neden olan kentleşme, göç ve gecekondulaşma olguları tarihsel bir süreç içerisinde değerlendirilirken; ikinci bölümde, kentsel dönüşüm ilgili alanda yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile Altındağ Belediyesi ve ilgili departmanları, sivil toplum kuruluşlarını temsilen Ankaram Platformu, mahallede güç kullanma yetkisini elinde bulunduran Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Seğmenler Polis Karakolu ve alanda ikamet etmiş ve etmekte olan 30 kişi ile yapılan görüşmelerden elde edilen bilgiler ve belediyeye ait Altındağ Gazetesi ile belediye tarafından çıkartılan kitapçıklardan elde edilen bulgularla analiz edildi. Çalışmada, projeden yola çıkılarak halkla ilişkiler ve katılım bağlamında nelerin nasıl yapıldığı ve ne tür uygulamaların var olduğu tespit edildi ve betimlendi. Ayrıca uygulamaların eksik ve aksak yönlerinden hareketle nelerin yapılabileceği konusunda önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
This thesis forges a link between urban transformation process and public relations in relation of the Çinçin Bağları Gültepe Urban Transformation Project which has been launched in 2006. In the first part of the thesis, the facts such as urbanisation, migration and squatting which causes the realisation of the urban transformation process is evaluated. In the second part, information taken by the semi structured interviews with the autorized people from Altındağ Municipality and its relevant departments, Ankaram Platform representing the NGO?s, Altındağ Police Department and Seğmenler Police Station as the relevant law enforcement agencies and 30 people who used to inhabit or is inhabiting now in the region are analised and also the datum taken from the brochures published by the municipality are examined. In this work, the questions what has done, how has it done and what sort of practises have carried out are answered considering the project within the scope of public relations and participation. Besides some suggestions have been made about what should be done considering the faulty and disorganised aspects of the practices.