Ulus devlet ve vergiler: Karşılaştırmalı tarihsel bir analiz
Nation state and taxes: Comparative historical analysis
  1. Tez No: 277119
  2. Yazar: MESUT SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Ulus devlet kurulum süreçlerinde vergilerin oynadığı rolü inceleyen bu çalışmada, İngiltere, Fransa ve Almanya'yı kapsar şekilde Batı Avrupa ve Osmanlı/Türkiye ulus devlet kurulumlarındaki farklılıklar açıklanmaya çalışılmıştır. Karşılaştırmalı tarihsel sosyolojik bir yöntemden hareket etmekle birlikte çalışmada ulus devlet kurulumu ?sınıf temelli? mali sosyolojik bir bakışla incelenmiştir. Brenner'in siyasal birikim kavramından hareketle çalışmada ulus devlet kurulumundaki farklılıklar coğrafi, etnik ve kültürel nedenlerden ziyade ülkelerin sahip oldukları farklı sınıf yapılarının bir sonucu olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the role of taxes in the formation of nation states. We try to clarify the differences between the state formation of Western Europe and Ottoman/Turkey. While the method of this study is comparative historical analysis, we investige the state formation from the point of view of ?class based? fiscal sociology. Brenner?s concept of political accumulation could provide a starting point for this study in analysing the differences of the formation of the nation states. Theese differences does not generate from geographical, etnicity and cultural causes rather they are the concequences of the different class structurec which the nations have.