Political parties and the dilemma of nation-building in Sudan
Siyasi partiler ve Sudanda devletin temelindeki kriz
- Tez No: 506655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Uluslararası İlişkiler, Social Services, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sınırları belirlenmiş bir devlet olan Sudan'ın ilk ortaya çıkışı ve merkezi hükümet, Muhammed Ali Paşa'nın 1820'de Sudan'a girmesiyle başlamıştır. Devletin ikinci bileşimi sömürge güçleri tarafından 1899'da Anglo-Mısır anlaşması uyarınca meydana gelmiştir ve bağımsızlığa kadar devam edegelmiştir. Bağımsızlıktan sonra, ulusal hükümet, modern bir ulus kurmak için istisnai bir çaba gerektiren ekonomik ve politik kurumlar, kamu yönetimi ve yönetişim gibi zayıf kurumsal yapıdaki eksik bir devlet mirasını almıştır. Bununla birlikte, sivil ve askeri rejimlerin ardalanmasına rağmen, ulusal hükümetler sömürgeciliğin mirasını korumuştur. Tez, birbirini takip eden Sudan hükümetlerinin hepsini savunuyor; bağımsızlık başarısızlığına uğrayan demokratik ve otokratik rejimler de ulus inşası meselesini çözmüştür. Buna göre, devletin başarısızlığına yol açarak bugüne kadar Sudan Ulusal Hareketinin ortaya çıkışından bu yana ulusal sorunlarla mücadelede Sudanlı elitlerin kullandığı politikaları analiz etmek için karşılaştırmalı-tarihsel bir analiz yöntemi kullanılmıştır. Sudan'daki siyaseti tartışan ikincil kaynaklardan toplanan veriler, tezde teorik bir altyapı ile başlayarak Sudan'daki rejimlerin doğasının kısa bir tarifi ve 19.yüzyıldaki sömürgeciliğin Sudan'daki ulus oluşumu üzerindeki etkisinin bir analizi sağlamaktadır. Tez, Sudan'da ulusun ortaya çıkışını izliyor ve hem sosyo-politik hem de ekonomik faktörlere ağırlık veriyor. Tez, Sudan siyâsi partilerinin politikalarının ulusal sorunları üzerindeki etkilerinin ve Sudan'daki ulus inşasının ikilemine nasıl yol açtığı üzerine bir analizle devam ediyor. Güney'in ayrılması ve ülkenin diğer bölgelerindeki mevcut çatışma, başarısızlıklarının bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
The first emergence of Sudan as a state with defined borders and a central government started by the invasion of Muhammad Ali Pasha of Sudan in 1820. The second composition of the state occurred by the colonial powers in accordance with the Anglo- Egyptian agreement in 1899, which lasted until the independence. After independence, the national government inherited an incomplete state with a weak institutional structure including economic and political institutions, public administration and governance that would require an exceptional effort to build a modern nation. However, despite the succession of civil and military regimes, the national governments kept the legacy of colonialism remained as it. The thesis argues that all the successive Sudanese governments; both democratic and autocratic regimes since the independence have failed to solve the question of the nation building. Accordingly, led to the failure of the state. A comparative-historical analysis method was used to analyze the policies used by the Sudanese elites in dealing with the national questions since the emergence of the Sudanese national movement till now. The data collected from secondary sources discussed the politics in Sudan. The thesis begins with a theoretical background. A brief description of the nature of the regimes in Sudan, as well as an analysis of the effect of the colonialism in the 19th century on the nation-building in Sudan, is provided. The thesis tracks the emergence of the nation in Sudan and it also gives weight to both socio-political and economic factors. The thesis continues with an analysis of the impacts of the policies of the Sudanese parties on the national questions and how it led to the dilemma of the nation-building in Sudan. The secession of the south and the current conflict in the other parts of the country is a result of their failure.