Tanzimat Dönemi ve sanayileşme
Reorganization Period and industrialization
  1. Tez No: 277149
  2. Yazar: EBRU GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Batıdaki üretim yapısının Osmanlı'da mevcut geleneksel üretim usullerine üstünlüğünün anlaşıldığı Tanzimat Dönemi'nde devlet eliyle birçok fabrika kurulmuş ve bu arada özel teşebbüsünde teşviki için bir takım çalışmalar yapılmıştır. Ancak çalışmamızda da detaylı bir şekilde incelendiği üzere ekonomik yetersizlikler, kırsal kesimin direnişi, nüfusun azlığı, nitelikli eleman eksikliği gibi faktörler nedeniyle bu fabrikalar çok uzun ömürlü olamamıştır.Tanzimat Dönemi'nde ıslahat yapılacak alanların doğru tespit edilememesi, biçimsel yeniliklere önem verilmesi ve bu şekilde mali kaynakların yanlış kullanımı ile sanayileşme çabaları sonucu fabrikaların çoğunun zarar ederek kapanması İmparatorluğun bütçesini bir hayli sarmıştı. 1838 Balta Limanı Ticaret Antlaşması ile başlayan ithalat artışı, üretim gerilemesi ve dış ticaret açıklarına Tanzimat Dönemi'nde yeniliklere ilişkin israfa varan harcamalar da eklenince bütçe açıkları had safhaya ulaşmış ve Osmanlıyı borç batağına sürüklemiştir.
Özet (Çeviri)
In Reorganization Period that is understood Western production structure?s superiority to Otoman traditional production structure, a lot of factory was builded an some works was made for private enterprises by state. But, as can be examined broadly in our work, these factories didn?t live to a great age beacuse of factors like economical duties, resistance of countryside, minority of population, deficiency of classified element etc.It agitated Ottoman Empire?s budget that closing of factories beacuse of not to be determined lands for improvements, to be care about only formal improvements and to be use of financial resourses in Reorganization Period. Budget deficit reaches at critical stages and Ottoman Empire is get into a huge debt after importing incrase with Balta Limanı Commercia Treaty (1838), production recession, trade decifit and expences at prodigality for improvments in Reorganization Period.