Dünyada ve Türkiye'de kurumlaşma teşvikleri
Corporate governance incentives in the World and Turkey
  1. Tez No: 277163
  2. Yazar: BAHATTİN ÖZAVAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ülkelerin, ekonomik seviye, kültür ve değer farklılıkları kurumlaşma; düzey, uygulama ve düzenlemelerine de yansımaktadır. Son yıllarda, özellikle; ABD ve diğer ülkelerdeki kötü yönetim ve suistimallerden dolayı şirket iflasları gerçekleşmesi ve iflasların geniş çaplı ekonomik ve toplumsal etkilerinden dolayı, kurumlaşma ile ilgili olarak, ulusal ve uluslar arası düzenlemeler hız kazanmıştır.Bir ülkede faaliyet gösteren işletmelerin, yönetim anlayışı, sermaye yapısı, markalaşma seviyesi, verimliliği, rekabet edebilirliğinin göstergesi olduğu kadar; aynı zamanda o ülkenin de ekonomik gücünün ve uluslar arası söz sahipliğinin bir göstergesidir. Bu itibarla; İşletmelerimizin uluslar arası piyasalarda rekabet edebilmeleri, sürdürülebilir büyümeyi sağlayabilmeleri, kaynakların verimli kullanılması, iyi yönetilmesi, kurum olma bilincinin ve uygulamalarını gerçekleştirilmesi ile mümkündür.Çalışmamızın birinci bölümünde, kurumlaşma kavramı, teorik ve tarihi gelişimi, ortaya çıkış nedenleri, önemi, amaçları ve yararları açıklanmıştır. Evrensel kurumlaşma ilkeleri, Kurumlaşma ana modelleri ve modellerin karşılaştırması yapılmıştır.İkinci bölümde, ABD, AB ülkeleri ile diğer ülkelerde ki kurumlaşma ile ilgili olarak, düzenleme, uygulama ve teşvikler incelenmiş, kurumlaşma derecelendirmeleri ve bu derecelendirmeleri gerçekleştiren uluslar arası derecelendirme firmalarının yöntemleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise, Türkiye'deki, düzenleme, uygulama ve teşvikler incelenmiş ve bu teşviklerle ilgili olarak, sermaye piyasasını düzenleyen ve etki eden aktörler ve uygulamaları incelenmiş, OECD kurumlaşma ilkeleri ile Türk hukuku karşılaştırması yapılmıştır.Ekler kısmına, TKYD ile Boston Consulting Group'un birlikte gerçekleştirdiği Türkiye'de kurumlaşma ile ilgili anket sonuçları eklenmiştir.Anahtar Sözcükler1. Kurumlaşma2. Teşvik3. Yönetim4. Performans5. Düzenleme
Özet (Çeviri)
Differences of economic level, culture and value between countries are seen as a reflection on institutionalization level, implementation and regulation. In recent years, especially in the United States and other countries, because of mismanagement and abuse, lots of companies were bankrupt and due the large scale of economic and social impact of these bankruptcies, national and international regulations on corporate governance are accelerated.Understanding of management, capital structure, branding level and efficiency of an enterprise operating in a country are indicators of competitiveness as well as economical strength of that country and international right to have a say. As a result of this estimation, our enterprises can ensure competitiveness in international markets, sustainable growth, efficient use of growth and good management by implementing institutional conscious and applications.In the first part of our work, corporate governance consept, theoretical and historical development, reasons of emergence, importance, purposes and advantages are explained. Universal corporate governance principles, main models and models of institutionalization are compared.In the second part, regulations, implementations and incentives of corporate governance in United States, European Union countries and other countries are examined. Corporate governance ratings and methods of international rating companies are explained.On the third part, regulations, implementations and incentives of corporate governance in Turkey; actors managing and effecting capital market and their implementations are examined. OECD corporate governance principles and Turkish laws are compared.In the appendix part, survey results on corporate governance in Turkey which is performed by TKYD and Boston Consulting Group together is enclosed.Key Words1. Corporate Governance2. Incentive3. Management4. Performance5. Regulation