Siyasi parti programlarında temel hak ve hürriyetler meselesi
The issue of basic human rights and freedoms in political party manifests
- Tez No: 277187
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN YAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de siyasi partilerin büyük oranda parti programına önem verdikleri anlaşılmaktadır. Ülkemizde programı olmayan partiden söz etmek mümkün değildir. Ancak iktidar olunması halinde veya parlamentoda muhalefette iken bile, varolan programlara bağlı kalınamadığı hatta programa aykırı pek çok uygulamaya imza atıldığı görülmektedir.Tezimizin esasını oluşturan temel hak ve özgürlüklerle ilgili siyasi partiler, programlarında birkaç genel ifadeye yer verdikten sonra, Anayasa'da yer alan temel hak ve özgürlüklerin bazılarını sayma ile yetindikleri, bazılarında da programlarda vurgulanan hak ve özgürlüklerin, ilgili partinin ideolojisinin üzerine kurduğu somut değere karşılık gelen hak ve özgürlükler olduğu ve bunların özellikle üzerinde durulduğu görülmüştür.Çalışmanın birinci bölümünde; insan haklarının kavramsal çerçevesi çizilerek, genel olarak hak, hürriyet ve insan hakkı kavramları tanımlanmıştır.İkinci bölümde; Türk Kamu Yönetiminin genel görünümü ele alınarak, yasama- yürütme-yargı ile devlet örgütlenmesinin anayasal ve yasal temelleri ana başlıkları altında açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; çok partili dönem öncesi ve sonrası tarihi süreçte ülkemizde siyasi partilerin gelişmesi irdelenmiştir.Dördüncü bölümde siyasi parti programları ve temel hak ve özgürlüklerin siyasi parti programlarına yansıması ele alınmıştır. Çalışmanın bu bölümünde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde grubu bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Barış ve Demokrasi Partisi ile parlamento dışından da Saadet Partisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Political parties in Turkey give importance to their manifests (programs) for the most part. It is also impossible to see a political party in our country without such a manifest. However, when in power, or as an opposition party within the parliament, it is observed that the political parties do not adhere to their manifests or even act against it.On the issue of basic human rights and freedoms, It is seen that, the manifests of investigated political parties have a few general statements; followed by a mere listing of constitutional rights and freedoms. In some manifests, it is emphasized that the mentioned rights and freedoms are established only upon the official party ideology and values.In the first section of this work, the conceptual framework of human rights is drawn, and the general definitions of rights, freedoms and human rights are given.In the second section; The general outlook of the Turkish Public Administration is taken into consideration, where the organization of legislative-executive-judicial branches is explained on the basis of constitution and other laws.In the third section; the period before and after multi-party democracy in Turkey, as well as the maturing of political parties are investigated.In the fourth section; political party manifests and the issue of basic human rights and freedoms are taken into consideration. In this part of the work, major political parties in the Turkish Grand National Assembly (Justice and Development Party (AK Parti), Republican People?s Party (CHP), Nationalist Action Party (MHP), and Peace and Democracy Party (BDP)); as well as the Felicity Party (SP) from outside the parliament are investigated.