Tahir Alangu hayatı ve eserleri
Tahir Alangu's life and his literary works
  1. Tez No: 277221
  2. Yazar: HAVVA ÖZER HAFÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tahir Alangu Cumhuriyet döneminin en önemli edebiyat eleştirmenlerinden ve halk bilimi araştırmacıların biridir. Bu çalışmada Tahir Alangu'nun daha önce herhangi bir teze konu olmayan hayatı ve eserlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Tahir Alangu'nun eserleri farklı kollarda geliştiği için bu çalışmada bir sınıflandırma yapmak gerekmektedir. Buna göre Alangu'nun eserleri halk bilimi ile ilgili eserleri, Yeni Türk Edebiyatı ile ilgili eserleri, çevirileri ve diğer eserleri olarak kategorilere ayrılmıştır. Alangu'nun kitap olarak basılan eserleri tanıtılmış ve kısaca incelenmiştir. Makaleleri ise genel olarak ele alınmış, künyeleri verilmiştir.Alangu'nun eserleri incelendiğinde onun ne yalnızca bir eleştirmen ne de bir halk bilimci olduğu anlaşılmaktadır. Alangu, Türk edebiyatını özümsemiş, dünya edebiyatları konusunda fikir sahibi, çeviri yapabilecek kadar bildiği dillere hâkim, hem teorik hem de uygulamalı olarak halk bilimi araştırmalarına yönelmiş bir kültür bilimcidir.Anahtar Sözcükler1. eleştiri2. halk bilimi3. hikâye4. roman5. masal
Özet (Çeviri)
Tahir Alangu is one of the most important literature critic and folklor researcher in republic period. In this work, it was aimed to study on his life and his literary works which has never been mentioned in any thesis up to now.It is necessary to make a classification in this work, because Tahir Alangu?s literary works evolve in different areas. According to the previous statement, Tahir Alangu?s literary works is categorized as the works related to folklor, the works related to Modern Turkish Literature, his translations and his other works. His works published as a book are introduced and examined briefly. As for his articles, they were over-all dealt with and their identities were given.If Alangu?s literary works are examined, it is clearly understood that he is not only a critic but also a folklorist. Alangu is a culture scientist who assimilated Turkish literature, have an opinion about the world literatures, tended to folklor studies as theoric and also practical.Key Words1. criticism2. folklor3. story4. novel5. tale