Yeniden yapılanma sürecinin işgörenin performansına etkileri: İller Bankası örneği
The effects of reorganization process upon employee performance: İller Bank illustration
  1. Tez No: 277228
  2. Yazar: ERTUĞRUL BURAK MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TENGİZ ÜÇOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sürekli etkileşim halinde olduğu dış çevresinde ortaya çıkan değişimlerden etkilenen örgütler, çevresine uyum sağlayarak varlıklarını sürdürebilmeleri için kendileri de değişmek zorundadırlar. Örgütte ortaya çıkan bu değişimlerden birisi yeniden yapılanmadır. Yeniden yapılanma ile örgütte ortaya çıkan yeni durum, örgütün üyeleri olan işgörenlerin performanslarını etkileyebilmektedir.Bu tez çalışması kapsamında hazırlanmış olan I. Bölümde, örgüt yapısı ve bu yapıda ortaya çıkan değişim incelenirken; II. Bölümde, işgörenin algısı, örgütte ortaya çıkan değişimlerden biri olan yeniden yapılanma, işgören performansı ve yeniden yapılanma ile işgören performansı arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Tezin son kısmını oluşturan III. Bölüm, önceki iki bölümde toplanan teorik bilgiler ışığında, yeniden yapılanma ve işgören performans arasındaki ilişkinin saptanmasına yönelik olarak yapılmış bir saha çalışması ve bu çalışmadan elde edilen bulgulardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The organizations, affected by changes within its interacted external environment, should change themself to continue their existence. One of these changes is reorganization. The new situation over the organization occured via reorganization may have influence on employees performance, members of the organization.While organization structure and changes in this structure were studied in I. Chapter of the thesis; in the II. Chapter, it was worked on the subjects: employee perception, reorganization as a one of the change in organization, employee performance, relationship between reorganization and employee performance. The the last part of the thesis, III. Chapter, comprises a survey, determining relationship between reorganization and employee performance under the umberalla of theoritical learned from previous chapters, and findings that were obtained from this survey.