Dış kaynak kullanımının örgütün verimliliği üzerine etkileri
The effects of outsourcing on organizations productivity
- Tez No: 277231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Mimaroğlu Beste, Dış Kaynak Kullanımının Örgütün Verimliliği Üzerine Etkileri, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2010.Bu araştırmanın amacı dış kaynak kullanımının örgütün verimliliğini arttırmada bir etkisinin olup olmadığının anlaşılmasıdır. Bunun için ilaç sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin üst düzey yöneticilerine anket çalışması kapsamında sorular yöneltilmiş ve istatistiksel verilerle bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.Dış kullanımı yapan işletmeler üzerinde yapılan inceleme ile hangi alanlarda dış kaynak kullanımında bulunulduğu ve hangi ihtiyaçların işletmeleri dış kaynak kullanımına yönelttiği saptanmıştır. İşletmelerin bu araştırmalar sonucunda dış kaynak kullanımına yönelmelerine etken olan en önemli etkenlerden birinin verimlilik olduğu görülmüştür.Sonuç olarak; doğru bir dış kaynak kullanımı ile verimliliğin pozitif yönlü arttırılacağı fikri açıklığa kavuşmuştur.
Özet (Çeviri)
Mimaroğlu Beste, The effects of outsourcing on organizations productivity, Masters Thesis, Ankara, 2010.The aim of this research is to understand if there is an effect of productivity increase or not by outsourcing. To understand this, some questions have been directed to top managers of companies that are in pharmaceutical industry and it is been aimed to get a result with some statistical datas.The research on companies that uses outsourcing, shows the areas of outsourcing usage and which needs causes companies to outsource. The result of this research shows that productivity is a very important factor that causes companies to outsource.Finally it is been understood that productivity can be increased in a positive way with a good outsourcing.