Türk-Amerikan ilişkilerinin Türk basınında yansımaları (Atatürk'ün ölümünden 1960'a kadar)
Reflections of Turkish-American relations on Turkish media (from the death of atatürk to 1960)
- Tez No: 277232
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Uluslararası İlişkiler, History, History of Turkish Revolution, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Atatürk'ün ölümünden sonra II. Dünya savaşının başlamasıyla değişen dünya düzeninde, Türkiye'nin izlemiş olduğu politika değişmiş ve Batı'ya yakınlaşmıştır. Bunun sonucunda Amerika Birleşik Devletleriyle ilişkilerde gelişmeler yaşanmıştır. Türkiye bu gelişmeyle belirli kuruluşlara üye olmuş, belirli anlaşmalar yapmış, olaylar karşısında destek vermiş ve bu doğrultuda yardımlar almıştır. Fakat bunun sonucunda dışa bağımlı hale gelmiştir. Bugün dahi ABD ile ilişkilerimiz önemini sürdürmektedir.Bu çalışmada da ele alınan dönem içerisinde Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişim süreci, Atatürk'ün ölümünden sonra (1960'a kadar) önemli gelişmelerin yaşandığı belirli tarihler, Türk basını dikkate alınarak farklı bir açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world order that changed after the death of Atatürk on the eve of the second world war, Turkey altered its policy and became closer to the West. Its relations with United States of America (U.S.A.) made progress in this context. Thanks to this progress in bilateral relations, Turkey joined particular organisations, made some agreements, supported U.S.A. in the face of some events and so received aid from U.S.A. However, it became foreign-dependent as a result of this situation. Our relations with U.S.A. still maintain their importance today.In this research, development process of Turkish-American relations and particular dates when important developments were experienced from the death of Atatürk to 1960 have been handled from a different angle based on Turkish media.