Şerefiye kavramı ve muhasebeleştirilmesi
The concept of goodwill in terms of accounting
  1. Tez No: 277293
  2. Yazar: AND ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir işletmenin gerçeğe uygun değerinin tespiti o işletmenin bilânçoda yer alan ve tanımlanabilir olarak nitelendirilebilecek varlıkları ile bilançoda yer almayan ve tanımlanamayan olarak nitelendirilebilecek varlıkların değerlerinin tespiti ile mümkündür. Şerefiye işletmenin bu tanımlanamayan varlıklarının muhasebe dilindeki ifadesidir. Bu bağlamda Şerefiye bir işletmemin değerinin saptanmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.Şerefiye işletmenin bütününe bağlı olan ve işletmeden bağımsız olarak ekonomik fayda yaratamayan bir kavram olması nedeniyle hesaplanması ve işletme içinde raporlanması mümkün değildir. Ancak İşletme Birliktelikleri söz konusu olduğunda Şerefiyenin değeri hesaplanabilmekte ve raporlanabilmektedir. Bu nedenle Şerefiye kavramı genelde İşletme Birliktelikleriyle beraber incelenmiştir.Bu çalışma, şerefiye kavramı ve muhasebeleştirilmesi, işletme birliktelikleri ile beraber ülkemiz mevzuatı, uluslar arası muhasebe standartları açısından analiz etmeyi amaç edinmiştir.Anahtar Sözcükler? Şerefiye? Tanımlanamayan Varlıklar? İşletme Birliktelikleri? İşletmenin Gerçeğe Uygun Değeri
Özet (Çeviri)
The values of assets which took place in the balance sheet and qualified as identifiable is used together with the values of assets, which does not take place in the balance sheet and qualifed as indefinable, to get fair value of a business. Because Goodwill is the expression of these indefinable assets in terms of accounting, it has a very important role to determine fair value of a business.Since the concept of Goodwill is dependent on the whole business and can not create economical utility autonomously, Goodwill can not be computed and reported.inside the business. On the other hand, it can be computed when business combination are formed. Therefore, the concept of goodwill is mainly analysed with business combinations.The aim of this work is to analyse the concept of Goodwill together with business combinations in terms of accounting according to the international standards of accounting and national regulations.Key Words?Goodwill?Indefinable Assets?Business Combinations?Fair Value of Business