Sağlık hizmetlerinden kaynaklanan zararlardan dolayı idarenin sorumluluğu
Responsibility of management for damages arising from the health services
  1. Tez No: 277324
  2. Yazar: BETÜL ÇATAK IRIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İdarenin sağlık hizmetinden kaynaklanan tazminat sorumluluğunu irdeleyen bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sağlık hizmetleri kavramı ve türleri açıklanarak, bu hizmetin sunulduğu yerler ile sunan personel hakkında kısaca bilgi verilmiştir.İkinci bölümde de, sağlık hizmetlerindeki hizmet kusurunun özellikleri, hizmet kusuru teşkil eden durumlar ve bu konuda idarenin sorumluluğunu gerektiren şartlar ile bu sorumluluğu ortadan kaldıran ve azaltan sebepler detaylı olarak incelenmiş, konu hakkındaki Fransız ve Türk Danıştayı'nın görüşü yargı kararları doğrultusunda ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın son kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise, sağlık hizmetlerinden kaynaklanan tazminat davalarında, tazminatın kapsamı açıklanmış ve yargı kararları çerçevesinde idari yargıdaki tazminat davasının usulü ile bu davalarda kusurun tespiti işleminde bilirkişilik konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study arising from the health service of management and exploring the liability for compensation consists of three parts. A health services conception and its types are specified in the first part. Along with that, the brief information about the staff and places where the services are provided is given in the following part.The features of the service defect in health services, situations provoking the service defect, conditions requiring responsibility of the management in this respect and causes removing and reducing this responsibility have been examined in detail in the second part. And besides, French and Turkish State Councils? views in respect of jurisdictional decisions about the following subject have been set forth.A compensation conception in compensation actions arising from the health services is specified in the third part. In addition to that, a manner of compensation action in administrative jurisdiction in the framework of jurisdictional decisions, and expert subject in defect determination procedure have been examined in the last part of the following study.