Örgütsel bağlılığın arttırılmasında etkin iletişim ? bir uygulama
Effective communication, enhancing the organizational commitment ? an application
- Tez No: 277330
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İletişim, ortak hedefler ve amaçlar etrafında toplanmış kişilerden oluşan örgütlerin yönetiminde en önemli işlevi oluşturmaktadır. Başarılı olmayı hedefleyen örgütlerdeki tüm işgörenler ve yöneticiler, örgüt içi iletişimin örgütün bireylerini bir arada tutmaya yarayan bağ olduğu gerçeğini kavramaktadırlar. Örgütsel iletişim, hem yöneticinin işgörene iletmek istediği mesajını, hem de işgörenin yöneticiye yanıtını içeren çift yönlü işleyen bir süreç olarak gerçekleşir. Bu derece önemli bir işleve sahip olan örgütsel iletişim etkinleştirildiğinde, değişen çevre koşullarına uyum sağlamada ve amaçlara ulaşmada en önemli yol gösterici olacaktır. Bu sayede de örgüte ve örgütün ortak inançlarına ve değerlerine bağlılık artacaktır.Bu tez çalışmasının ilk bölümünde örgütsel bağlılık kavramı, örgütsel bağlılık yaklaşımları ve örgütsel bağlılığı etkileyen faktörler incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde iletişimin tanımı, şekilleri, iletişimi engelleyen faktörler ve örgütsel iletişim konularına değinilerek örgütsel bağlılık ve etkin iletişim ilişkisi incelenmiştir.Üçüncü bölümde farklı iletişim yollarıyla örgütsel bağlılığın nasıl arttırılabileceğine ilişkin görüşler ileri sürülmüştür.Dördüncü ve son bölümde ise, üçüncü bölümde ileri sürülen görüşler ve hipotezler; bir işletmede gerçekleştirilen anket çalışması sonucu elde edilen veriler, istatistiksel analiz yapılarak sınanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication constitutes the most important function of management of the organizations, which became from people who gathered around common goals and purposes. All the employees and administrators of the organizations which aims to be successful, grasp the fact that organization?s internal communication is the bond that keeps together the individuals of the organizations. Organizational communication, takes place as a two-way process; including both the message that the administrator wants to transmit to the employee and the respond from employee to the administrator.When the organizational communication which has a critical function is enabled, it will be the most important guide for adapting to changing environmental conditions and for achieving the goals of the organization. In this way, the commitment to the organization and to organization?s common beliefs and values will increase.In the first part of this thesis, the concept of organizational commitment, approaches to organizational commitment and the factors affecting organizational commitment were examined.In the second part of the study, definition and forms of communication, the factors that preventing the communication and organizational communication issues were addressed and the relationship between organizational commitment and effective communication were examined.In the third part, opinions put forward about how to increase the organizational commitment by the different communication paths.In the fourth and final section, the views and the hypotheses suggested in the third part were tested by a survey conducted in an organization. In the light of the data obtained from this survey a statistical analysis was made.