Sağlık hizmetlerinde kalite yönetimi ve kalitenin servqual yöntemi ile ölçülmesine yönelik bir uygulama
Quality management in health services and an application for analysis of the quality using servqual method
- Tez No: 277334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESİHA SAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Eğitimi, İşletme, Hospitals, Health Education, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Sağlık sektörü sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir sektördür. Geçmiş yıllara kıyasla sağlık hizmeti sunumunda gerek bilimsel ve gerekse teknolojik olarak büyük ilerlemeler sağlanmıştır. Son yıllarda, özel sektörün de hızla içine dahil olduğu, sağlık hizmeti sunucuları; rakipleri ile rekabet edebilmek, varlıklarını sürdürebilmek ve kar etmek için hizmet kalitesine büyük önem vermek ve sundukları hizmetin kalitesini her geçen gün arttırmak zorundadırlar. Öyle ki, aldıkları sağlık hizmetini kaliteli algılayan hastalar ihtiyaç duyduğunda yine aynı kuruma yönelecektir. Bu tez çalışmasında sağlık hizmetlerinde kalite yönetimine ve Algılanan Hizmet Kalitesi'nin Servqual Metodu ile ölçümüne değinilmiştir. Uygulama olarak, Özel Kavaklıdere Umut Hastanesi'nin 465 hastası ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Çalışmada, hastaların sağlık hizmetleri için belirlenen 22 ifadeye ilişkin beklenti ve algılamalarından yola çıkarak, hastanenin hizmet kalitesinin ölçülmesi ve iyileştirilmesi amacıyla öneriler getirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, araştırma sonucu elde edilen bulguların, demografik özellikler ile ilişkisi üzerine kurulan hipotezler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Health sector is a developing and self renewal sector. In comparison with last decades, there are several advances in health sector technologically and scientifically. Of late years, health sector employees have to have a high opinion of the service quality and enhance this quality to compete the competitors, to maintain their existence and to profit. So, the patients who satisfied the service quality will apply the same facility. In this thesis, it is dealt with the quality management in health sector and measurement of the Perception of Service Quality using Servqual Method. As application, it is carried out an face to face inquiry with 465 patients in Kavaklıdere Umut Hospital in private sector. In this inquiry, it is aimed to measure the service quality of this hospital and to create some suggestions to improve the service quality in depend on the patients? expectations and perceptions. Additionally, the hyphothesis which are based on the relationship between the provided data and demographic charcateristics are evaluated.