The effect of word of mouth marketing on consumer buying decisions a pratice aimed at the students of Yeditepe University
Ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici satın alma kararları üzerine etkisi- Yeditepe Üniversitesi öğrencilerine yönelik araştırma
- Tez No: 503421
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bütün işletmelerin temel amacı sürekliliğini sağlayabilmektir. İşletmelerin süreklilik arz edebilmesi için öncelikli yapması gereken tüketici kitlelerinin istek ve ihtiyaçlarına en uygun ve en ulaşılabilir mal ve hizmet üreterek arzda bulunması gerekir. Üretilen mal ve hizmetin piyasaya sunulmasında empati tekniğini dikkate alarak hareket etmesi gerekir. Nihayetinde üreticide bir tüketicidir. Her birey en az bir kerede olsa bir işletmenin tüketicisi ünvanını alır. Burada önemli olan sadık müşteri potansiyelini ve sayısını arttırmaktır. İşletmelere de burada birçok görev ve sorumluluk düşer. İşletmeler ürün ya da hizmetlerini piyasaya sunarken birçok pazarlama tekniğinden yararlanırlar. Geleneksel ve modern pazarlama bunların en yaygın olan şeklidir. Çünkü tüketiciler satın alma davranışında bulunurken ağızdan ağıza iletişimden olumlu ya da olumsuz mutlaka etkilenirler. Bireyler, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüketim yaparken, maruz kaldığı bilgiyi araştırıp üzerinde düşünecek yeteri zamanı bulamadığı durumlarda çevrelerinde bulunan kişilerden aile, arkadaş, komşu vb… kişilerin görüş ve düşüncelerini dikkate alarak satın alma davranışında bulunurlar. Çünkü en yakın çevrelerindeki bireylerin herhangi bir kar amacı gütmeden, daha kısa sürede ulaşabilmeleri bu konuda önemli rol oynar. Bu şekilde yaygınlaşan ve insanlara daha objektif ve bağımsız gelen bu iletişim süreci ağızdan ağıza pazarlamanın günümüzde işletmelerin pazarlama tekniklerini belirlemesinde büyük önem arz etmektedir. Örneğin; çok yalın bir örnek ile açıklayabiliriz ki hiçbir doktor grip olan hastasının reçetesine nane limon yazmaz. Ama nane – limon neredeyse nesil fark etmeksizin geçmişten günümüze hiç primini düşürmemiştir. Nesiller boyunca da devam edecek anneanne vitamin ilaçıdır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of all businesses is to be able to maintain their continuity. The top priority act the businesses have to perform in order to maintain their continuity is to supply by producing the most appropriate and accessible goods and services best suited to the demands and needs of consumer masses. They must act by taking into account the empathy technique while presenting the produced goods and services to the market. Ultimately, the producer is also a consumer. Every individual receives the title of consumer of an enterprise at least once. What is important here is to increase the loyal customer potential and number. There occur many duties and responsibilities for the businesses. Businesses benefit from many marketing techniques while presenting their products or services to the market. Traditional and modern marketing are the most common forms of these. Because consumers are influenced positively or negatively by oral communication while they are in buying behavior. When consumers are consuming to meet their needs and are unable to find time to investigate and think about the information they are exposed to, they behave in a buying behavior taking into consideration the opinions and thoughts of people who are found in their surroundings, such as family, friends, neighbors etc. since the fact that the individuals in their immediate surroundings are able to reach it in a shorter time without any profit-oriented intentions play an important role in this issue. This communication process, which has become so popular and more objective and independent for people, is of great importance in word of mouth marketing's determining the marketing techniques of businesses today. For example, we can explain with a very simple example that no doctor would write mint lemon on the prescription of the flu patient. However, mint and lemon, in almost no generation, has ever lost its importance from the past day to the present. It is a grandmother vitamin medicine that will continue throughout generations.