Sıra dışı sanatsal yaratıcılık ile sıra dışı bilimsel yaratıcılık üzerine bir araştırma: bingül başarır ve vahit bademci durum (örnek olay) çalışmaları
A research on the extraordinary artistic creativity and extraordinary scientific creativity: bingül başarir and vahit bademci case studies
- Tez No: 366290
- Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmanın amacı, sıra dışı sanatsal yaratıcı ve sıra dışı bilimsel yaratıcının kişisel özellikleri ile sıra dışı sanatsal yaratıcılık ve sıra dışı bilimsel yaratıcılık süreçlerinin benzerliklerinin ve/veya farklılıklarının neler olduğunu ortaya koyabilmektir. Bu araştırmanın modeli, nitel araştırmanın temel bir biçimi olan durum (örnek olay) çalışmasıdır. Araştırmada, amaçlı örnekleme stratejilerinden ölçüt örnekleme kullanılmış olup, saptanmış belirli ölçütlere uygun olarak, sıra dışı sanatsal yaratıcılık boyutunda seramik sanatçısı Bingül Başarır ve sıra dışı bilimsel yaratıcılık boyutunda da bilim adamı Vahit Bademci örnekleme alınmıştır. Araştırmada, görüşme yöntemi ile veri toplanmıştır. Ancak, gözlem ve doküman incelemesi yöntemleri de kullanılarak, veri çeşitlemesi gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde kullanılan temel strateji, tümevarımsal ve karşılaştırmalıdır. Veri setlerine yönelik açık kodlama ve açık kodları gruplama ya da kodları kategoride birleştirme veya kategori meydana getirme için de analitik kodlama gerçekleştirilmiştir Araştırma verilerinin analizleri sonucunda elde edilen bulgulara göre, sıra dışı sanatsal yaratıcı ile sıra dışı bilimsel yaratıcının kişisel özellikleri arasında 14 maddede ayrıntılı biçimde ifade edilen benzerlikler ve 1 maddede belirtilen farklılık bulunmuştur. Bu bulgulara göre, sıra dışı sanatsal yaratıcı ile sıra dışı bilimsel yaratıcının kişisel özelliklerinin %93 benzer olduğu söylenebilir. Ayrıca, sıra dışı sanatsal yaratıcılık süreçleri ile sıra dışı bilimsel yaratıcılık süreçleri arasında da, 5 maddede belirtilen benzerlikler ve 2 maddede ifade edilen farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgulara göre de, sıra dışı sanatsal yaratıcılık süreçleri ile sıra dışı bilimsel yaratıcılık süreçlerinin %71 benzer olduğu ifade edilebilir. Araştırmanın tüm bulguları göz önüne alındığında ise, sıra dışı sanatsal yaratıcı ile sıra dışı bilimsel yaratıcının kişisel özellikleri ve sıra dışı sanatsal yaratma süreçleri ile sıra dışı bilimsel yaratma süreçleri arasındaki benzerlik oranı, %82'dir ve bu benzerlik oranı çok yüksektir. Bu bulgular doğrultusunda sıra dışı yaratıcı bireylere yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is introducing what are the similarities and (or) differences between the personal qualities of extraordinary artistic creator, extraordinary scientific creator and extraordinary artistic creativity, extraordinary scientific creativity processes. This research model is a case study which is a basic form of qualitative research. In research strategy for sampling criteria are used from established in accordance with certain extent extraordinary size ceramic artist Bingül Başarır, artistic creativity and extraordinary scientific creativity in the scientist Vahit Bademci sampling size below. In research, the data was collected by interview method. However, by using methods of observation and study documents, data triangulation was carried out. Basic strategies used in data analysis are comparative and inductive. For data set, on codes and on coding categories grouping or the merge codes or bring to merges analytical categories been carried out. According to the evidences of research's data analysis results, 14 detailed items of similarities and diversities with 1 item between extraordinary art creator and extraordinary scientific creator's features are found out. According to these evidences, ıt can be said that; the features of extraordinary art creator and extraordinary scientific creator are similar %93. Also, between the extraordinary art creativity process and extraordinary extraordinary scientific creativity process, the similarities which are defined by 5 items and the diversities which are defined by 2 items are found. And according to these evidences, it can be expressed that; the process of extraordinary artistic creativity and the process of extraordinary scientific creativity have similar rate %71. When all the evidences are considered, the similarities between the personality of extraordinary art creator and extraordinary scientific creator and also the process of extraordinary art creativity and extraordinary scientific creativity rate is %82 and this similarity's rate is very high. The direction of these evidences, some suggestions have been offered intended for extraordinary creative individuals and the researches about scientific in the future.