Sermaye varlıklarını fiyatlandırma modellerinin karşılaştırılması: İMKB-30 endeksindeki firmalar üzerine bir uygulama
The comparison of capital asset pricing models: An application on the companies in ISE-30 index
  1. Tez No: 277399
  2. Yazar: BERNA ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (SVFM) bir menkul kıymetin beklenengetirisi ile riski arasındaki iliskiyi ölçmek amacıyla sıkça kullanılan bir modeldir. SVFM,çözümünde kullanılan ekonometrik yöntemler açısından finans literatüründe üç sekildesınıflandırılmaktadır. Bunlar; geleneksel SVFM, SVFM-GARCH ve kosullu SVFM'dir.Bu çalısmanın amacı, ?stanbul Menkul Kıymetler Borsası Ulusal-30(?MKB-30) endeksi içerisinde yer alan firmaların sistematik riskini geleneksel SVFM,SVFM-GARCH ve kosullu SVFM ile arastırmak olarak belirlenmistir. Çalısmada 2002 ile2009 yılları arasında ?MKB-30 endeksinde kesintisiz olarak yer alan 23 firmanın günlükkapanıs fiyatlarından elde edilen getiriler kullanılmıstır. Her üç modelden elde edilensonuçlar raporlanarak bulgular karsılastırılmıstır. Ayrıca çalısmada özellikle geleneksel vekosullu SVFM ile bulanan beta değerleri arasında anlamlı fark olup olmadığı korelasyonanalizi ile belirlenmeye çalısılmıstır.Çalısma sonucunda her üç modele göre hesaplanan beta değerleri birbirinden farklıbulunmustur. Basarılı bir fon yönetimi için değisik özelliklere sahip sermaye varlıklarını fiyatlandırma modellerinin birlikte kullanılmasının yararlı olacağı kanaatine varılmıstır.
Özet (Çeviri)
Capital Asset Pricing Model (CAPM) is a commonly used model which is used toevaluate the relation between the expected return and the risk of a stock or a portfolio. Infinance literature CAPM is classified into three groups according to the econometricmethods which are used to their solutions. Those are traditional CAPM, GARCH-CAPM andconditional CAPM.The aim of this study is to determine the systematic risk of the companies which arehold in Istanbul Stock Exchange ISE-30 Index by use of CAPM, GARCH-CAPM andConditional CAPM. In this study, 23 companies continuously held in ISE-30 Index between20002 and 2009 daily returns are used. The results obtained each of the three model havebeen reported and compared. Besides, we tried to analysis whether there is a significantdifference or not between the beta values we got from CAPM and Conditional CAPM byusing correlation analysis.As a result of the analysis, beta values, calculated to the three models are differentfrom each other. For a successful fund management, it is convicted that different propertiesof Capital Asset Pricing Model are effective to be used together.