Deniz güvenliği uygulamalarının Türkiye'ye entegrasyonu
The integration of maritime security applications to Turkey
- Tez No: 277405
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Marine, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Deniz Güvenliği dünyada ve Türkiye'de, ?güvenlik? in deniz alanları için spesifik şekilde ele alınmasından ibarettir. Deniz alanlarının karasal alanlar ve hava sahalarına göre farklı olan yapısından dolayı, güvenlik anlayışının da farklı şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, öncelikle güvenlik ve emniyet kavramlarının denizcilik alanında ayrıştırılarak ele alınmasına değinilmiştir.Tezin birinci bölümünde, deniz güvenliği bağlamında terörizm, göçmen ve uyuşturucu kaçakçılığı ile deniz haydutluğundan bahsedilmiştir. Tezin ikinci bölümünde, deniz güvenliğine ilişkin sözleşmeler ve bunların en önemlisi ISPS Kod hakkında bilgi verilerek, ISPS Kod sonrası ortaya konulan Liman Güvenliği Tavsiye Kararları anlatılmıştır. Tezin son bölümünde ise, öncelikle yargı yetkisinden bahsedilmiş, ardından ISPS Kodun önleyici niteliği ve ISPS Kod sonrasındaki gelişmelere yer verilerek son olarak da Liman Güvenliği Tavsiye kararları doğrultusunda oluşturulması planlanan Milli Güvenlik Denizcilik Kurulu anlatılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde, terörizm, ISPS Kod, deniz haydutluğu, göçmen kaçakçılığı gibi hususlar dikkate alınarak Türkiye'nin deniz güvenliği uygulamalarıyla ilgili sonuçlara ulaşılarak öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
All over the world and in Turkey, maritime security consists of covering ?security? for maritime areas specifically. Due to the character of maritime areas which differ from land and air, security concept should be approached with another perspective.This study primarily deals with the differentiation among the concepts of ?security and safety? in terms of maritime studies.First part of the thesis is basically on terrorism, migrant and narcotic smuggling concerning maritime security and piracy. In the second part, basic and well-known agreements related to maritime security and the most significant of these, ?ISPS code?, is expounded in detail by analyzing ?Security in Ports? which was put forth after ISPS code. Last part of the study deals en premier lieu with the effect of jurisdiction period and then the preventive feature of ISPS code. Also in this part, the National Security Maritime Board, which is planned to be founded in line with the ?Security in Ports?, is discussed by taking into account advancements after ISPS code.Finally in this thesis, some arguments related to Turkey?s approach to maritime security have been put forward by considering some significant issues such as ISPS code, maritime brigandage, migrant smuggling and terrorism. Within the framework of this study; considering concepts like terrorism, ISPS Code, piracy, human smuggling; some suggestions are offered to provide the maritime security of Turkey.