Terörizmin finansmanı ile mücadelede mali sistem ile önleyici tedbir ve düzenlemelerin önemi
The importance of financial system and preventive measures and regulations in combating the financing of terrorism
- Tez No: 277411
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN BEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Terörizm, insanlığın son yıllarda karşılaştığı en büyük sorunlardan birisidir. Bu çalışmada terörle mücadelenin en önemli safhalarından olan terörizmin finansmanının önlenmesi konusu mali sistem ile önleyici tedbir ve düzenlemeler açısından ele alınmıştır. Tezimizde bilgiler literatür incelemesi yapılarak elde edilmiştir. Tezimizde mali sistem ile önleyici tedbir ve düzenlemelerle ilgili yerli ve yabancı yazılı kaynaklar kullanılmıştır.Terör örgütleri maddi varlık sağlamak, bunları gizlemek ve iletmek için mali sistemi kullanmaktadırlar. Bu nedenle terörizmin finansmanın önlenmesinde mali sistemin fonksiyonu çok önemlidir. Terörizmin finansmanı ile mücadelede önleyici bir yapı oluşturulabilmesi için mali kuruluşlarla yetkili resmi otoriteler arasında koordinasyon ve işbirliğinin kurulması da çok önemlidir.Terörizmin finansmanı ile ilgili önleyici tedbir ve düzenlemelerin birçoğu mali sistemi ilgilendirmekte ve yükümlülük olarak kabul edilmektedir. Terörizmin finansmanı ile mücadelede önleyici tedbir ve düzenlemeler en az müsadere ve hesapların dondurulması gibi adli tedbirler kadar önemlidir.Son yıllarda, Türkiye'de önleyici tedbir ve düzenlemeler ile ilgili uluslararası standartlar ölçüsünde kanunlar çıkartılmıştır. Ancak, bu kanunların etkin biçimde uygulanması için yetkili kurumların kendi aralarında ve mali sistemi oluşturan kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu artırmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Terrorism is one of the biggest threats that humanity has faced with for the last decades. In this research, combating the financing of terrorism is analyzed from the view point of financial system and preventive measures and regulations which constitute important phase of combating the terrorism. In our thesis, information is obtained by analyzing the literature. The domestic and foreign sources about financial system, preventive measures and regulations are used in our thesis.The terrorist organizations use financial system for combining, concealing and transferring their assets. Therefore, the function of financial system is very important at suppressing the financing of terrorism. Establishing coordination and cooperation between financial institutions and competent official authorities is also very important for constituting the preventive framework in combating the financing of terrorism.Many of the preventive measures and regulations that are about financing terrorism related to the financial system and acknowledged as obligations. In combating the financing of terrorism, the preventive measures and regulations are as important as judicial measures like confiscation and freezing accounts.In recent years, Turkey has been adopted new laws about preventive measures and regulations in accordance with international standards. Moreover, for carrying out effectively these laws, competent authorities have to increase the cooperation and coordination between each other and with institutions which are constituted financial system.