Liselerde kimya öğretmenlerinin kimya eğitim programını uygulamalarıyla ilgili sorunları ve çözüm önerileri (Kayseri ili örneği)
The problems of chemistry teachers in high schools about applications of chemistry trainning program and proposals for solution: Samples of Kayseri
- Tez No: 277431
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kimya eğitiminin farklı boyutları farklı araştırmalarda incelenmiştir. Kimya eğitiminin gelişmesine katkıda bulunmak için, öğrenme düzeylerinin derinlemesine incelenmesi gerekmektedir.Kimya, fen bilimleri içerisinde maddeyi ve yapısını inceleyen bir bilim dalıdır. Kimya, maddenin deneyler yardımıyla özelliklerini belirleyip, olayların gözlenmesini sağlayan deneysel kimya ve deney yoluyla bulunan sonuçları bir sistem içinde birleştiren, doğruluğunu kontrol edip formül ve prensipleri koyan bir bilim dalıdır.Liselerde Kimya Eğitim Programının uygulamalarıyla ilgili sorunlar ve çözüm önerileri nelerdir? sorusu bu araştırmanın problemi olarak seçilmiştir. Kimya öğretmenlerinin görüşlerine göre kimya dersi eğitim programına göre yürütülen kimya öğretimi uygulamalarında karşılaşılan sorunları ortaya çıkarmak ve bu sonuçlara göre çözüm önerileri geliştirmek tezin amacını oluşturmuştur. Araştırmada betimsel nitelikte bir süreç izlenmiş ve tarama yönteminden yararlanılarak sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırmada niteliksel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. Bu araştırmada Kayseri ilinde bulunan ortaöğretim kurumlarında görev yapan 25 kimya öğretmeniyle tezin amaçları başlığı altında belirlenen sorulara göre hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır.Kimya dersi eğitim programı genel anlamda yeterli ancak sınıflar düzeyinde incelendiğinde bazı tutarsızlıklar olduğu öğretmenler tarafından belirtilmektedir. Sınav sistemi, malzeme eksikliği ve öğrencilerin isteksizliği gibi nedenlerle kimya laboratuarları etkili düzeyde kullanılmamaktadır. Öğretmenler basılan kitapları esas almakta ve dönemin sonuna kadar müfredattaki konuları bitirmeye çalışmaktadırlar.Öğretmenlerin genel olarak vurguladığı noktalar; ders saatlerinin müfredatın hedefleriyle uyumlu olmaması, öğretmenlerin müfredat geliştirme ve müfredatı yorumlama bilgilerinin yetersizliği ve bilgilendirme eksikliği hususlarıdır. Kimya öğretmenleri, görev yaptıkları okulun genel performansından etkilendiklerini, özellikle meslek okullarındaki öğrencilerin düzeylerinin yetersiz olduğunu vurgulamışlardır.Kimya müfredatının sürekli gözden geçirilerek geliştirilmesi, geliştirilen müfredata uygun olarak derslerin işlenmesi gereklilik arzetmektedir. Ayrıca derslerin işlenmesinde gerekli olan malzemelerin zamanında eksiksiz olarak temin edilerek okullara ulaştırılması ve laboratuarların ihtiyaca göre yeterince donatılması da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Different sizes of chemistry education have been investigated in different studies. To contribute to the development of chemistry education, levels of learning must be examined in depth.Chemistry, is a brunch of science in science courses that study matter and its structure. Chemistry determines the properties of matter with the help of experiments, combines the results through experiments and experimental chemistry, which provides monitoring events, in a system, sets formulas and principles by checking the accuracy.?What are the problems and the solutions about chemistry education implementation in high schools?? was chosen as the problem of this study. According to the opinions of chemistry teachers, to uncover the problems of applications the chemistry education program was carried out according to the teaching of chemistry and develop solutions based on these results formed the aim of the thesis. In a study, descriptive process was followed and the results were revealed by using of screening methods the. In the study, an interview one of the qualitative research methods was used. In the study, 25 chemistry teachers who work in the secondary schools in Kayseri were interviewed with the semi-structured interview form set according to the specified questions under the title of the thesis objectives.Chemistry course curriculum is broadly enough, but some discrepancies were reported by the teachers when it examined at the level of class. Chemistry labs can not used in an effective level for reasons such as examination system, lack of materials and reluctance of the students. Teachers based on published boks and trying to finish the published books.The points emphasized by the majority of teachers are, course hours are not compatible with curriculum development, teachers? lack of knowledge on curriculum development, curriculum expansion and lack of information. Chemistry teachers emphasized that they were trying according to the types of schools they are working, especially students? in vacational high schools levels are inadequate.Chemistry curriculum should be developed continuously reviewed. The measures of the processing of the courses appropriate to developed curriculum should be taken. The materials required for course processing should be fully reached to schools. Laboratories should be equipped adequqtely according to needs.