The cultic landscapes of Phrygia
Frigya Bölgesi kült alanlarının peyzajı
  1. Tez No: 277634
  2. Yazar: YASEMİN ÖZARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEOFFREY D. SUMMERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde Batı Frigya'da bulunan Frig kült alanları peyzaj odaklı bir bakış açısıyla coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak incelenmiştir. Frig kült alanları ile bölgesel coğrafi yapı arasındaki uzamsal ilişkiler, belli çevresel ve kültürel parametreler göz önüne alınarak araştırılmıştır. 30 Frig kült alanı bu çalışmanın temel arkeolojik verisini oluşturmaktadır. İkincil olarak kullanılan arkeolojik veri ise Frig kültürüyle bağlantılı bir grup höyük ve tepeüstü yerleşmeyi kapsamaktadır. Çalışma arkeolojik veri açısından, konuyla ilgili bilimsel yayınlar ve yakın geçmişte yapılan yüzey araştırmalarına dayanmaktadır. Kullanılan coğrafi veri kümeleri, ASTER Global DEM ve bundan üretilmiş raster veri haritaları ile dijital tarihi ve coğrafi haritaları içermektedir. Tez, Frig kült alanlarına dair belli uzamsal örüntüleri ortaya çıkararak daha iyi anlaşılmalarına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, Batı Frigya'da bulunan Frig kült alanları ile höyük ve tepeüstü yerleşmeleri ilk defa bir arada sunmaktadır. Sonuç olarak, görkemli jeolojik oluşumlara sahip“yüksek Frigya yaylalarının”kült alanlarının dağılımında önemli rol oynamış olabileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Phrygian cultic sites in Western Phrygia from the perspective of landscape using a range of Geographical Information Systems (GIS) analyses. More specifically, it explores spatial relationships between these cultic sites and the regional geographical context with reference to certain environmental and cultural parameters. These include topography, geology, and distance to settlements, hilltop sites, and ancient roads. A total of 30 Phrygian cultic sites form the primary archaeological evidence. Secondary archaeological evidence covers a range of mound settlements and hilltop sites associated with Phrygian culture. The study heavily relies on the readily available archaeological site data from related publications and recent surveys in the region. Geographic datasets used include ASTER Global DEM and derived surfaces, as well as digital geological and historical maps. This study contributes to our understanding of Phrygian cultic sites by revealing certain patterns as to their locations. It also brings all the available site data from Western Phrygia together for the first time. Ultimately, it suggests that the ?highlandscapes? of Phrygia with spectacular geological formations could have played a crucial role on the cultic site locations.