An application of depth analysis on Middle Bronze Age palaces at Acemhöyük, Tell Mardikh, and Kültepe
Acemhöyük, Tell Mardikh ve Kültepe?deki Orta Tunç Çağ saraylarında derinlik analizinin bir uygulaması
  1. Tez No: 277648
  2. Yazar: GÜZİN EREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GEOFFREY D. SUMMERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Birçok Orta Tunç Çağ yapısı değişik bakış açısı ve yaklaşımlarla çalışılmış ancak bu yapıların mekansal dokuları nadiren incelenmiştir. Bu tezin amacı, Mekan Dizimi tekniğinin bir alt metodu olan Derinlik Analizinin, Orta Tunç Çağ saraylarındaki mekansal dokuların anlaşılması hususunda yararlılığını sorgulamaktır. Analiz için Orta Tunç Çağ'ın anahtar yerleşimlerinden olan Acemhöyük, Tell Mardikh ve Kültepe'deki saraylar seçilmiştir. Sonuç olarak, mevcut yeterli verinin bulunması halinde, Derinlik Analizinin yapıların mekansal düzenleşiminin anlaşılması adına çok yararlı bir metot olarak karşımıza çıktığı öne sürülmüştür. Metodun bir o kadar başarılı uygulaması da değişik boyuttaki binaların karşılaştırılmasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many MBA buildings have been studied from different points of views and approaches; however, their spatial patterns were scarcely investigated. This thesis aims to assess the usefulness of Depth Analysis, a sub-method of Space Syntax, in the understanding of spatial patterns of MBA palaces. The palaces of key MBA sites, Acemhöyük, Tell Mardikh and Kültepe, were selected for the analysis. In the conclusion it is suggested that Depth Analysis can be a very useful method in understanding the configuration of spaces when there is sufficient available data. An equally successful application of this method lies in the comparative analysis of different buildings.