College adjustment of international students: The role of gender, acculturative stress, coping skills, cultural distance, and perceived social support
Uluslar arası öğrencilerin üniversite uyumu: Cinsiyet, kültürleşme stresi, başa çıkma becerileri, kültürel uzaklık ve algılanan sosyal desteğin rolü
  1. Tez No: 277662
  2. Yazar: FATMA NİHAL OTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP HATİPOĞLU SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara'daki üniversitelerde eğitimine devam eden uluslar arası öğrencilerin üniversite uyum puanlarını yordamada cinsiyet, kültürleşme stresi, başa çıkma becerileri, kültürel uzaklık ve algılanan sosyal desteğin rolünü araştırmaktır.Çalışmanın örneklemi, Ankara ilindeki bir özel, dört devlet üniversitesinde öğrenim gören 170 (135 erkek ve 35 kız) uluslar arası gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Üniversite Öğrencileri Uyum Ölçeği (Baker & Siryk, 1984), Uluslar Arası Öğrenciler İçin Kültürleşme Stresi Ölçeği (Sandhu & Asrabadi, 1994), Başa Çıkma Stratejileri Kısa Formu (Carver, 1997), Kültürel Uzaklık Ölçeği (Bektaş, 2004), ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Zimet, Dahlem, Zimet, & Farley, 1988) veri toplamak için kullanılmıştır.Verilerin analizinde hiyerarşik çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları kültürleşme stresi, olumlu başa çıkma becerileri ve kültürel uzaklığın uluslar arası öğrencilerin üniversite uyumunu açıklamada anlamlı yordayıcı değişkenler olduğunu; cinsiyet, olumsuz başa çıkma becerileri, pasif başa çıkma becerileri ve algılanan sosyal desteğin ise anlamlı yordayıcı değişkenler olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Tüm yordayıcı değişkenler üniversite uyum puanlarındaki toplam varyansın % 9.8'ini açıklamıştır. Araştırma sonuçları, kültürel stres ve algılanan kültürel farklılığı düşük, olumlu başa çıkma beceri kullanımı yüksek uluslar arası öğrencilerin üniversite uyumunun daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the role of gender, acculturative stress, coping skills, cultural distance, and perceived social support in predicting college adjustment scores of international students who attend universities in Ankara.The sample of the study consisted of 170 (135 males and 35 females) volunteered international students from one private and four state universities in Ankara. A Personal Data Sheet developed by the researcher, Student Adaptation to College Questionnaire (Baker & Siryk, 1984), Acculturative Stress Scale for International Students (Sandhu & Asrabadi, 1994), Brief COPE (Carver, 1997), Cultural Distance Scale (Bektaş, 2004), and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (Zimet, Dahlem, Zimet, & Farley, 1988) were used to collect data.Hierarchical multiple regression analysis was conducted to analyze data. The results of the analysis revealed that acculturative stress, positive coping skills, and cultural distance were significant predictors of college adjustment scores of international students while gender, negative coping skills, passive coping skills, and perceived social support were not. All predictor variables explained 9.8 % of the total variance in college adjustment scores. The study results demonstrated that international students who have low acculturative stress, low perceived cultural distance and high use of positive coping skills were better adjusted to college.