Being fathered and being a father: Examination of the general pattern of turkish fathers' and their own fathers' involvement level for children between the ages of 0-8
Babamın çocuğu çocuğumun babası olmak: 0-8 yaş aralığında çocuğu olan babaların ve onların babalarının çocuk bakımına katılım patternlerinin incelenmesi
- Tez No: 277703
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. REFİKA OLGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmada 0-8 yaş aralığında çocuğu olan babaların ve onların babalarının çocuk bakımına katılımlarının genel yapısının, babaların oğullarının babalık davranışlarına etkisinin ve babanın çocuğun bakımına katılımını etkileyen faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 0-8 yaş aralığında en az bir çocuğu olan ve bu çocuğu ile aynı evi paylaşan 528 baba katılmıştır. Katılımcıların tümü Türkiye'nin başkenti olan Ankara'nın farklı bölgelerinde yaşamaktadır.Bu çalışmanın verileri üç farklı anketle toplanmıştır. Bunlar, Babalık Ölçeği (Dick, 2000), Baba Katılım Ölçeği ( Hawkins et al., 2002) ve Eş destek Ölçeğidir (Yıldırım,2004). Babalık Ölçeği ve Baba Katılım Ölçeği araştırmacı tarafından Türkçe'ye adapte edilmiştir. Bu ölçeklerin yanı sıra katılımcılarla ilgili gerekli demografik bilgilerin toplamanması için araştırmacı tarafından geliştirilen ?Demografik Bilgi Formu? da babalara yollanmıştır. Elde edilen veriler bir istatistiksel analiz programı ile analiz edilmiştir.Araştırmanın betimsel sonuçları hem katılımcı babaların hem de katılımcıların kendi babalarının en sık geçim sağlama rollerine ilişkin etkinliklere, en az ise ulaşılabilirlik alt boyutundaki etkinliklere katıldığını göstermiştir. Yapılan MANOVA testi babanın kendi babası ile yaşadığı ilişkiyi algılayış biçiminin, kendi çocuğunun bakımına katılımını etkilediğini göstermiştir. Son olarak yapılan Çoklu Regresyon Analizinde babanın yaşının, babanın baba olma yaşının ve eşinden gördüğü desteğin, babanın 0-8 yaş aralığındaki çocuğunun bakımına katılma düzeyini etkileyen faktörler olduğu bulunmuştur.Bu çalışmanın sonuçları birçok alana faydalı olmuştur. Öncelikle, çalışmanın sonuçları çocuğunun bakımına yüksek oranda katılan babaların özellikle erkek çocuklarının ebeveynlik özelliklerini etkilediğini göstermiştir. Yani bugünün babaları gelecek nesillerin babalık karakteristiklerinin belirlenmesinde etkili unsurlardır. Bu nedenle başta babalar daha sonra da anne ve hatta çocuklar, baba katılımının etkisi ve önemi üzerine eğitilmelidir. Bu eğitimler doğum öncesinde hastaneler tarafından, ya da kreşler anaokulları ve ya ilkokullar tarafından da aile eğitim programları şeklinde verilebilir. Diğer taraftan, çalışma kapsamında iki farklı ölçek, Babalık Ölçeği ve Baba Katılım Ölçeği, Türkçeye adapte edilmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda bu iki ölçek kulanılabilir. Son olarak bahsedilen ölçeklerin adaptasyonu sırasında yapılan Açıklayıcı Faktör Analizi orijinal faktör yapılarından daha farklı faktör yapıları ortaya çıkarmıştır. Bu durum ise babalık kavramının ve baba katılımı kavramının kültüre bağlı olarak değiştiği fikrini doğrulamaktadır. Bu nedenle bu çalışma babalık ya da baba katılımı kavramlarının kültürel tanımlamasını yapmak isteyen araştırmacıları cesaretlendirebilir.
Özet (Çeviri)
Three purposes of this study are (1) to explore the general pattern of Turkish fathers? and their own fathers? involvement level, (2) to investigated the possible effect of perceived own father involvement level on fathers own involvement level to their 0-8 year-old children?s lives (2) to examine the determinants of fathers? involvement into their 0-8 year old children.The participants in this study were 528 biological-resident fathers, who live in different districts of Ankara, the central city of Turkey. All of these fathers have at least one child who is between the ages of 0 and 8.The data of this study were collected through three different scales, Fatherhood Scale ( Dick, 2000), Inventory of Father Involvement ( Hawkins et al.,2002) and Suppose Support Scale (Yıldırım,2004). In addition to these scales a demographic information form was also sent to fathers. The data were examined through a statistical analysis program.The results of descriptive analysis illustrated that fathers of both generation mostly engage in activities related to their provider role and their least engagement occurs in activities related with availability. MANOVA results indicated that there is a mean differences among three groups of fathers in the IFI 1 (Mother support and teaching) and IFI 3 (Availability) variable. On the other hand, Multiple Linear Regression Analysis indicated that only fathers? age, their age of being father and their perceptions about how their suppose support them are significant predictors of fathers? involvement level in their 0-8 year-old children?s lives.Results of this study suggest the following implications. First, fathers, mothers or even children should be educated about the importance of paternal involvement. Second, in the current study two scales related with father involvement were adapted to Turkish culture. These two scales can be used in further research. Third, since different factor structures have been yielded through EFA from original factor structure, this study supported the idea that father involvement and fatherhood is a cultural issue. Although cultural issues were considered during adaptation process, since scales about father involvement were developed in Western cultures, evaluations about fathers? involvement were done according to Western criteria. This study can encourage researchers to develop a cultural conceptualization of fatherhood and father involvement.