The portrayal of universal harmony and order in Edmund Spenser's Fowre Hymnes
Edmund spenser?ın dört ilahi?sinde evrensel uyum ve düzenin betimlenmesi
- Tez No: 277704
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Edmund Spenser'ın Dört İlahi'sini Rönesans dönemindeki bütünsel dünya görüşü ve şairin bir araya getirdiği çeşitli düşünce geleneklerinin ışığında analiz etmektedir. Spenser'ın aşk görüşü kozmik uyum prensibi olarak incelenmektedir. Evrensel düzen ontolojik hiyerarşide özellikle insanın pozisyonu dikkate alınarak incelenmektedir. Bu nedenle bu tez insani küçük evrende kainattaki uyum ve düzenin örnek alınması için Spenser'ın sunduğu önerileri araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Edmund Spenser?s Fowre Hymnes in light of the holistic Renaissance world view and poet?s collection of various tradition of ideas. Spenser?s treatment of love is explored as the cosmic principle of harmony. Universal order is examined with an emphasis on the position of man in the ontological hierarchy. Thus, this thesis investigates Spenser?s own suggestions to imitate macrocosmic harmony and order in the microcosmic level.