Değerler, tüketici etnosentrizmi ve yerli/yabancı markalı ürün tercihi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships among values, consumer ethnocentrism, and choice of domestic versus foreign products
  1. Tez No: 277754
  2. Yazar: HİLAL ASİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Son yıllarda çok farklı sebeplerle de olsa giderek ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan küreselleşme karşıtlığı sonucu oluşan yerel milliyetçilik akımlarının tüketicilerin satın alma karar sürecine olan etkisi yadsınamaz durumdadır. Bu ve benzer olguların tüketim ve satın alma alışkanlıklarına etkisi başta uluslararası pazarlarla çalışan işletmeler ile pazarlama akademisyenlerinin ilgilendiği konuların başında gelmektedir.Bu çalışmada konu ile ilgili temel kavram olan tüketici etnosentrizmi CETSCALE ölçeği ile ölçülmüş ve araştırma kapsamındaki Türk tüketicilerinin orta düzeyde tüketici etnosentrizmi eğilimi gösterdikleri ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamındaki Türk tüketicilerinin sosyo-demografik özellikleri, değerleri ve yabancı ülke ürünlerine karşı tutumları ile tüketici etnosentrizm düzeyleri arasında ilişki bulunmuştur. Ayrıca tüketici etnosentrizm skorlarının yerli ya da yabancı marka tercihleri arasında farklılık oluşturması ve siyasi görüş farklılıklarının yine etnosentrizm eğilimlerine göre farklılık göstermesi bu çalışmanın önemli bulgularıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years; for different reasons opposition to globalization has become wide spread in our country and as a result of this event regional nationalism movements affect consumer decision making process for buying. This fact and its affects on consumption and buying habits are the topics that Turkish businesses in global bases and marketing academicians think about.The main concept in this study - consumer ethnocentrism measured by CETSCALE and eventually it is found that Turkish consumers have middle level about consumer ethnocentrism tendency. In this study, it was found that there is a relationship between the Turkish consumers' socio-demographic characteristics, values, attitudes towards products of foreign countries and the levels of consumer ethnocentrism. In addition; according to the findings of this study different consumer ethnocentrism scores creates a domestic or foreign brand preferences, and differences of political opinion also differ the tendencies of consumer ethnocentrism.