Gençlerin tüketim davranışlarında televizyonun yönlendirici rolü: Üniversite öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırma
Guiding role of television on consumption behavior of young people: A study conducted with university students
  1. Tez No: 277769
  2. Yazar: TÜLAY ÖZÜBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Teknolojik gelişmeler her geçen gün hayatımıza bir yenilik katmaktadır. Buna rağmen televizyon hala toplumun her katmanına ulaşan, en etkili kitle iletişim aracıdır. Bu çalışmada, eğilimleri ve kararları toplumsal açıdan son derece önemli olan gençlerin, tüketim davranışlarında televizyonun yönlendirici gücü ele alınmıştır.Bu amaç ile, üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın konusu, gençlerin tüketim davranışlarında televizyonun yönlendirici rolüdür. Bu araştırma ile, üniversite öğrencilerinin tüketim davranışlarında televizyonun yönlendirici rolü ile ilgili sayısal verilere ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında, gençlerin tüketim davranışlarında televizyondan ne kadar etkilendikleri ve televizyon bağı ile etkisinde kaldıkları tüketim özendiricileri araştırılmış ve tartışılmıştır. Bu araştırma ile gençlerin tüketim davranışlarında televizyonun yönlendirici rolünün ne ölçüde olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological developments bring novelty to our life. However, television still reaches every layer of society, the most effective mass communication tool. In this study, young people's choices and decisions that are very important for the society, the consumption behavior of the router power of television is discussed. The subject of the study is, young people's consumption behavior and the role of the television as the router. For this purpose, a study was conducted with university students. With this research, digital data is gathered about guiding role of television for university students' consumption behavior. Within this research, how television influences young people's consumption behavior and the influence of television and their bond with the young people's consumer behavior consumer incentives were investigated and discussed. With this research we aim to determine to put forward the role of television as a router at the young people?s consumption behavior.